طراحی و ساخت تیرک‌های شناسایی نانوکامپوزیت بتنی در گاز آذربایجان شرقی

طراحی و ساخت تیرک‌های شناسایی نانوکامپوزیت بتنی در گاز آذربایجان شرقی

عصرنفت _ شرکت گاز استان آذربایجان شرقی با تعریف و اجرای پروژه پژوهشی با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان، موفق به طراحی و ساخت یک نمونه لاین مارکر صحرایی غیرفلزی و تدوین پیش‌نویس استاندارد مشخصات فنی خرید تیرک‎های شناسایی (لاین مارکرها) نانوکامپوزیت بتنی برای تجهیزات گازرسانی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرنفت به‌نقل از شرکت ملی گاز ایران، نادر کمالی، مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی، درباره این دستاورد مهم در صنعت گاز گفت: تیرک‌های شناسایی مسیر یا مارکرهای صحرایی برای مشخص‌کردن مسیر خط لوله نفت و گاز و به‌منظور هشدار و ممانعت از آسیب‌دیدگی تجهیزات در پروژه‌های گازرسانی استفاده می‌شوند و دسترسی به کابل و لوله و تعیین سریع محل خرابی را نیز ممکن می‌کنند.

وی افزود: در گذشته نشانه‌گذاری‌های مورد نیاز در خطوط انتقال نفت و گاز با استفاده از لاین مارکرهای فلزی انجام می‌شد که این مارکرها به‌دلیل خوردگی و هوازدگی، ظرفیت بالای سرقت، قیمت بالای تولید و هزینه بالای تعمیر و نگهداری، به‌صرفه نبودند.

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی بیان کرد: مارکرهای نانوکامپوزیت بتنی با توجه به داشتن مزایایی مانند ظرفیت پایین سرقت، قیمت پایین‌تر، وزن کمتر نسبت به نمونه­‌های بتنی مشابه، مقاومت در برابر ذوب و یخبندان، نفوذپذیری ناچیز در حد صفر، مقاومت در برابر ترک، مقاومت در برابر عوامل خورنده و هزینه نگهداری کمتر، می‌­توانند به‌عنوان جایگزین مناسب مارکرهای فلزی موجود، استفاده شوند.

کمالی تصریح کرد: با تعریف و اجرای این پروژه، نمونه بهینه از نظر جنس و ابعاد، با محاسبات دقیق مهندسی و لحاظکردن پارامترهای مختلف فنی، اقتصادی، عملیاتی و بهره­‌برداری، طراحی و ساخته شده و استاندارد مشخصات فنی خرید آن تدوین و در حال تصویب نهایی است.