مجوز عرضه ۱۲۵ میلیون مترمکعب گاز در بورس انرژی صادر شد

 مجوز عرضه ۱۲۵ میلیون مترمکعب گاز در بورس انرژی صادر شد

عصرنفت _ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: وزارت نفت مکلف شده حداقل ۴ همت اوراق بهینه‌سازی را امسال منتشر کند و ما مجوز ۱۲۵ میلیون مترمکعب گاز را گرفتیم که در بازار بورس عرضه کنیم و سقف ۱۰ میلیارد مترمکعبی صدور گواهی‌های صرفه‌جویی داریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرنفت به نقل از تسنیم، مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مراسم رونمایی از بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست اظهار داشت: بحث راه‌اندازی بازار بهینه‌سازی اتفاق بسیار مهمی است و در راستای شعار سال که جهش تولید با مشارکت مردم بوده، است.

وی افزود: در سال 1400 تقریبا 2.5 همت گواهی همت برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر صادر شد که در سال 1401 به 3 همت رسید و در سال 1402 نیز 3 همت که الان در حال کارسازی هست و توسط پتروشیمی‌ها نقد شد.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: با راه‌اندازی این بازار، می‌توان تمام گواهی‌های صرفه‌جویی را در این بازار صادر کرد.

وی ادامه داد: وزارت نفت مکلف شده باید حداقل 4 همت اوراق بهینه‌سازی را امسال منتشر کند و ما مجوز 125 میلیون مترمکعب گاز را گرفتیم که در بازار بورس عرضه کنیم و سقف 10 میلیارد مترمکعبی صدور گواهی‌های صرفه‌جویی داریم.

چگنی با بیان اینکه سازمان بهینه‌سازی سوخت هم به دنبال صدور گواهی‌های صرفه‌جویی است، گفت: تعویض و جایگزینی 4.1 میلیون بخاری که 9 میلیارد مترمکعب در 5 سال صرفه‌جویی خواهد داشت، پروژه تبدیل کوره‌های آجرپزی و یک نیروگاه در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: تفاهم‌نامه جایگزینی یک میلیون دستگاه بخاری امروز امضا خواهد شد و به‌زودی قرارداد آن امضا می‌شود.

چگنی با بیان اینکه تلاش ما جذب سرمایه گذاران برای بهینه‌سازی مصرف سوخت است، گفت: بحث بهینه‌سازی یک بحث فرابخشی است و تمام دستگاه‌های مسئول باید کمک کنند و بهینه‌سازی باید به یک گفتمان ملی تبدیل شود.