توسعه میدان نفتی بند کرخه به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار شد

توسعه میدان نفتی بند کرخه به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار شد

عصرنفت _ مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان گفت: برای نخستین بار مأموریت توسعه یک میدان جدید نفتی (میدان نفتی بند کرخه) به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرنفت به‌نقل از شرکت نفت و گاز اروندان، عبدالله عذاری‌اهوازی بیان کرد: برای نخستین بار با سیاست‌های راهبردی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مأموریت توسعه میدان تازه نفتی به شرکت نفت و گاز اروندان به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران واگذار شد.

وی با بیان اینکه توسعه میدان تازه، مربوط به میدان نفتی بند کرخه است، افزود: میدان نفتی بند کرخه با ابعاد تقریبی ۴۰ در ۵ کیلومتر در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال غرب اهواز قرار دارد و تاکنون سه حلقه چاه اکتشافی در آن حفاری شده و براساس برآوردهای اولیه، این میدان حاوی حدود یک‌میلیارد بشکه نفت درجاست.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای با هدف توسعه و سرمایه‌گذاری ‌با شرکت مپنا امضا شد که براساس آن، شرکت یادشده، با نظارت شرکت نفت و گاز اروندان، برای جمع‌آوری اطلاعات میدان و انجام مطالعات جامع اقدام و طرح جامع توسعه این میدان را تهیه و ارائه خواهد کرد.

عذاری‌اهوازی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در فاز نخست طرح توسعه میدان بند کرخه، با سرمایه‌گذاری ۴۳۵ میلیون دلار، روزانه ۱۸ هزار بشکه نفت از آن برداشت شود، همچنین در مقاطع زمانی توسعه و بهره‌برداری، ۲ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به پیش‌بینی هزینه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری در بخش مسئولیت‌های اجتماعی در کنار این طرح گفت: قرارداد توسعه میدان نفتی بند کرخه با توجه به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه در فرایند امضای قراردادهای توسعه میدان‌های نفتی تسریع شود، با شرکت مپنا و کارفرمایی شرکت نفت و گاز اروندان به نیابت از شرکت ملی نفت ایران امضا شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان اعلام کرد: وزارت نفت در دولت سیزدهم قصد دارد با تکیه بر توان داخلی گام راهبردی توسعه را انجام دهد و به همین منظور برای تسریع در کار، از همه ظرفیت‌های شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ازجمله نفت و گاز اروندان استفاده می‌کند.

عذاری‌اهوازی با بیان اینکه میدان‌های نفتی نیازمند توسعه هستند و نمی‌توان منتظر شرکت‌های خارجی ماند، افزود: شرکت‌های ایرانی قابلیت و توانایی توسعه میدان‌های نفتی را دارند و در صورت صلاحدید، می‌توان از شرکایی در فرایند توسعه استفاده کرد.

وی ادامه داد: با توسعه میدان‌های نفتی تولید و درآمد افزایش می‌یابد. ایران با توان داخلی قابلیت انجام این کار را دارد و اکنون شاهد موفقیت شرکت‌های ایرانی در این حوزه هستیم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با اشاره به اینکه فرایند توسعه در صنعت نفت توقف‌پذیر نیست و در بخش بالادستی و پایین‌دستی باید به این موضوع توجه کرد، یادآور شد: با تکیه بر توان داخلی و توانمندی که از شرکت‌های ایرانی سراغ داریم، شاهد تحولات خوبی در صنعت نفت و منطقه خواهیم بود.