واکاوی شگرد سودجویان برای دریافت بیشتر فرآوردهای نفتی

واکاوی شگرد سودجویان برای دریافت بیشتر فرآوردهای نفتی

عصرنفت _  مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان جنوبی می‌گوید: محدودیت‌هایی که در بحث عرضه بنزین و نفت گاز در سطح استان وجود دارد مختص خراسان جنوبی نیست و هرچه به سمت جنوب کشور نزدیک می‌شویم محدودیت‌ها بیشتر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرنفت به نقل از تسنیم، خراسان جنوبی یکی از سه استان پهناور کشور است. به زعم تمامی کارشناسان بخش انرژی، شاید خراسان جنوبی یکی از سخت‌ترین حوزه‌های تامین و توزیع فرآورده‌های نفتی در کشور باشد. دلیل این امر فاصله خراسان جنوبی از مبادی تأمین و روش‌های تامین فرآورده است. 

چند و چون حوزه فرآورده‌های نفتی و سوخت استان، محدودیت‌ها و مشکلات و طرح‌های توسعه‌ای و آنچه که در این حوزه حائز اهمیت است بهانه‌ای شد تا خبرنگار تسنیم استان خراسان جنوبی در مصاحبه‌ای تفصیلی در زمینه  موضوعات مختلف مربوط به این حوزه با  محمدرضا عابدانی، مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان جنوبی ‌به گفت‌و‌گو بنشیند، که مشروح این گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید: 

  تسنیم؛ تأمین سوخت خراسان جنوبی از چه طریقی انجام می‌شود؟  

عابدانی؛  اصلی‌ترین بحث در توزیع مناسب سوخت، بحث تأمین به موقع آن است،  ما با تمامی مبادی اصلی تأمین در کشور یعنی رفسنجان، اصفهان و بندرعباس فاصله بسیار زیادی داریم.  تامین فرآورده در کشور از طریق 4 روش دریایی، خط لوله، ریلی و نفت کش های جاده پیما انجام می‌شود. تنها روشی که می‌تواند سوخت خراسان جنوبی را تأمین کند نفتکش‌های جاده پیما هستند که سخت‌ترین روش موجود است. خراسان جنوبی به لحاظ موقعیتی که در کشور دارد با محدودیت‌هایی مواجه است، یکی از این محدودیت‌ها بحث همجواری با کشور افغانستان و همجواری با استا‌های سیستان و بلوچستان و کرمان است که استان‌هایی هستند که مشکلات بسیاری در بحث سوخت فرآورده دارند.

 تسنیم؛ مهمترین اقدامی که می‌توان در جهت تأمین سوخت استان انجام شد، چیست؟

 عابدانی؛  از سال 1401 که بنده در خدمت استان هستم یکی از مهمترین و اورژانسی‌ترین کارهایی که  انجام شد، بحث تقویت ناوگان تامین فرآورده بود که در این راستا در سال 1401 حدود 110 نفتکش در حال فعالیت و در حال حاضر بیش از 300 نفتکش فعال در استان وجود دارد که با افزایش تعداد نفتکش‌ها امکان سوخت رسانی و تأمین فرآورده در استان 3 برابر شده است.

 تسنیم؛ میزان توزیع بنزین در استان چقدر است؟ 

 عابدانی؛  میزان توزیع بنزین در سال 1401، 393 میلیون لیتر بود که این مقدار در سال 1402 به 428 میلیون لیتر رسید. این مقدار حدود 35 میلیون لیتر معادل 9 درصد افزایش داشته  که تقریبا معادل متوسط رشد کل کشور است. در بحث نفت گاز در سال 1401، 585 میلیون لیتر نفت گاز در بخش غیرنیروگاهی عرضه شده که این مقدار در سال 1402 به 640 میلیون لیتر رسیده و حدود 9.3 درصد رشد داشته است، در حالی که متوسط رشد مصرف نفت گاز کشور  6.7 درصد است.

 تسنیم؛ علت افزایش مصرف سوخت در استان چیست؟  

 عابدانی؛  یکی از دلایلی که باعث رشد مصرف سوخت نسبت به نرم کشوری در خراسان جنوبی شده پروژه‌های بزرگی اعم از خط راه آهن، خط انتقال گاز، خط انتقال آب و .... است. همچنین یکی دیگر از عوامل افزایش میزان سوخت انحراف فرآورده و عرضه خارج از شبکه فرآورده است که معضل فعلی کشور است  و این مشکل تنها مشکل این استان نیست و کل کشور با این موضوع درگیر هستند. در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز مقام معظم رهبری تاکید فراوانی دارند و قانون آن نیز در سال 1400 مصوب شده و ما به عنوان مجری مکلف هستیم این قانون را اجرایی کنیم.

 تسنیم؛ در بخش انحراف فرآورده در چه حوزه بیشتر انحراف را شاهد هستیم؟ 

 عابدانی؛  محدودیت‌هایی که در بحث عرضه بنزین و نفت گاز در سطح استان وجود دارد مختص خراسان جنوبی نیست و هرچه به سمت جنوب کشور نزدیک می‌شویم محدودیت‌ها بیشتر می‌شود. در بخش نفت گاز تقریبا 70 درصد توزیع در بخش حمل و نقل است و 30 درصد باقیمانده نیز در بخش صنعت و نیروگاه و سایر بخش‌ها است. روش تخصیص فرآورده در بحث نفت گاز خوشبختانه از چندسال اخیر در بخش حمل و نقل مقداری ساماندهی شده اما بسیار دقیق و بدون روزنه نیست.

بخشی از مشکلاتی که در حال حاضر در بحث انحراف وجود دارد مربوط به این موضوع می‌شود، یعنی کارت‌‌ خودروهایی که به دلایل مختلف از چرخه حمل و نقل کشور خارج شده همچنان فعال است. همچنین یکی دیگر از انحرافات در این حوزه شگردهایی است که سودجویان برای دریافت سهمیه بیشتر استفاده می‌کنند که در این راستا در هرکدام از بخش‌ها موانع و محدودیت‌ایی اعمال شده است.

 تسنیم؛ چه نظارت هایی در بخش جایگاهی انجام می شود؟ 

 عابدانی؛  در بخش جایگاهی تنهاترین استانی هستیم که نظارت‌های کاملا مکانیزه (علاوه بر نظارت‌های سراسری) را بر جایگاه‌ها اعمال می‌کنیم که در هر ساعت از شبانه روز که بخواهیم نظارت‌های سیستمی انجام می‌شود. همچنین جزو اولین استان‌هایی هستیم که دوربین‌های پلاک خوان را در سطح جایگاه ها نصب کردیم که از مراجعه مکرر خودروها جلوگیری می‌کند. همچنین در بحث شارژ سهمیه‌ها نیز همکاری بسیار خوبی با اداره کل راهداری استان داشته و با صدور بارنامه‌های غیرواقعی و صوری به شدت برخورد می‌ود.

تسنیم؛ مصرف نفت گاز در استان نسبت به متوسط کشوری چگونه است؟

 عابدانی؛  در بخش نفت گاز حدود 3 درصد بیشتر از رشد متوسط کشوری رشد مصرف داریم که بخشی از آن به بحث انحراف فرآورده بستگی دارد که هنوز جای کار وجود دارد و باید تلاش شود به نقطه مطلوب برسیم.

 تسنیم؛ تعداد جایگاه‌های فعال سطح استان را نام ببرید؟ چه تعداد جایگاه مورد نیاز است؟ 

 عابدانی؛  در سطح استان 100 جایگاه فعال و در سطح کشور بیش از 4 هزار و 900 جایگاه وجود دارد. خراسان جنوبی استان پهناوری است و باید دسترسی آسان به فرآورده را برای مردم فراهم کنیم به لحاظ سرانه جمعیتی ممکن است تعداد جایگاه ها خوب باشد اما به لحاظ وسعت استان در برخی جاها دچار کمبود جایگاه هستیم. همکاران ما در بخش بازرگانی آمایش کامل را انجام و نقاطی که مستعد و نیازمند احداث جایگاه هستند را شناسایی کردند. در بحث احداث جایگاه باید با توجه به شرایط اقتصادی و هزینه‌هایی که برای احداث یک جایگاه نیاز است متقاضی امر باشد. در سطح استان حدود 9 تا 10 جایگاه کوچک و بزرگ نیاز است تا به نقطه‌ای برسیم که دسترسی به جایگاه آسان باشد.

 تسنیم؛ در طرح توسعه چه تعداد جایگاه در حال احداث است؟ 

 عابدانی؛  در بخش توزیع یا همان جایگاه‌ها در حال حاضر حدود 5 باب جایگاه در سطح استان در حال احداث است. در بخش تامین فرآورده، یکی از مهم‌ترین و بزرگترین پروژه‌هایی که در حال پیگیری است بحث خط لوله تابش است که خط انتقال فرآورده‌های نفتی است که اگر به سرانجام برسد تحولی را در بحث زیرساخت‌های تامین انرژی در سطح استان شاهد خواهیم بود، این خط لوله از رفسنجان شروع و محور بیرجند، تربت حیدریه و مشهد را پوشش می‌دهد. برآورد احداث این پروژه 400 میلیون یورو است با 980 کیلومتر است.

 تسنیم؛ بیشترین منبع تامین فرآورده‌های استان از کجاست؟

عابدانی؛  در حال حاضر عمده فرآورده‌های استان از مبدأ بندرعباس تامین می‌شود. روزانه بیش از 115 میلیون لیتر متوسط مصرف بنزین در کشور است و این مقدار از ابتدای سال تاکنون 118 میلیون لیتر بوده که با توجه به مقدار تولید، روزانه حدود 10 میلیون لیتر ناترازی در سطح کشور داریم. همچنین در بحث نفت گاز نیز ناترازی تولید و مصرف وجود دارد.برای هر جایگاهی به طور متوسط بین 6 تا 7 میلیارد تومان (علاوه بر ارزش زمین) اعتبار نیاز است.

 تسنیم؛ در بحث مبارزه با قاچاق سوخت چه اقداماتی انجام شده است؟ 

 عابدانی؛  متاسفانه به طور روزانه شاهد حوادث ناگواری در سطح جاده‌های استان هستیم و شوتی‌سواران مشکلاتی را برای ما به وجود می‌آورد. یکی از این مشکلات خود فرآورده‌ای است که از طریق افراد سودجو حمل می‌شود و دیگری فرآورده‌ای که شخص برای حمل سوخت قاچاق مصرف می‌کند است. در این راستابا نصب دوربین‌های پلاک خوان تا حدودی از حضور مکرر خودروها به پمپ بنزین‌ها جلوگیری شده است.

مجموع فرآورده‌های بنزین و نفت گازی که در کشور به صورت روزانه عرضه می‌شود قریب به 250 میلیون لیتر است. در خراسان جنوبی نیز به طور متوسط 2 میلیون‌ و 600 لیتر فرآورده بنزین و نفت گاز در بخش غیر نیروگاهی عرضه می‌شود. سال گذشته حدود 100 میلیون لیتر فرآورده تحویل نیروگاه سیکل ترکیبی شد، در حالی که کل حجم انبار در 4 فرآورده‌ای که داریم 100 میلیون لیتر است، مصرف روزانه نیروگاه زمانی که به طور کامل از نفت گاز استفاده می‌کند، بیش از 3 میلیون لیتر در روز است که مصرف بسیار بالایی است. خوشبختانه انبار فعلی جوابگوی نیاز استان است و معمولا ذخیره سازی بسیار خوبی برای استان انجام می‌شود.

تسنیم؛ سخن پایانی؟

 عابدانی؛  تمام اقداماتی که در سطح استان در زمینه محدودیت‌ها انجام می‌شود با تصمیم گیری و هماهنگی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان است، زیرا بیش از 30 دستگاه متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند که یکی از این دستگاه‌ها شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان است.همچنین در بحث جلوگیری از سوخت قاچاق تمام اقداماتی که ما انجام دادیم در راستای توزیع مناسب فرآورده است. اگر کمیسیون استان تصمیم گرفته است که بر روی تراکتورها جی پی اس نصب کند به این منظور است که افرادی که واقعا کار می‌کنند شناسایی و به مقداری که نیاز دارند فرآورده در اختیارشان قرار دهند و افرادی که به منظور سودجویی تراکتور خریداری کردند فرآورده دریافت نکنند.