قطعه هایتک توربو اکسپندر چگونه از انحصار چهار کشور خارج شد؟

قطعه هایتک توربو اکسپندر چگونه از انحصار چهار کشور خارج شد؟

عصرنفت/ مدیرعامل پتروشیمی شازند گفت: این تجهیز در اختیار چهار کشور دنیا بود که با کمک متخصصان پتروشیمی شازند و شرکت های دانش بنیان داخلی این انحصار شکسته شد و این آمادگی وجود دارد که این تکنولوژی را در اختیار سایر پتروشیمی ها قرار بدهیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرنفت به نقل از نفت ما، دکتر علیرضا خلیلی نیا، مدیرعامل پتروشیمی شازند در گفتگو با خبرنگار نفت ما نحوه ساخت قطعه توربو اکسپندر را تشریح کرد.
وی گفت: قطعه توربو اکسپندر یکی از قطعات هایتک واحد الفین که در واقع قلب مجتمع پتروشیمی است که وظیفه بسیار مهمی در واحد الفین دارد که با سرد سازی دما را از منفی ۹۰ تا منفی ۱۳۰ تا ۱۵۰ کاهش می دهد.
وی افزود: این تجهیز در اختیار چهار کشور دنیا بود که با کمک متخصصان پتروشیمی شازند و شرکت های دانش بنیان داخلی این انحصار شکسته شد و این آمادگی وجود دارد که این تکنولوژی را در اختیار سایر پتروشیمی ها قرار بدهیم.
خلیلی نیا تاکید کرد: برنامه پتروشيمی شازند حمایت از شرکت‌های دانش بنیان که مورد تاکید رهبری است، هست و مجموعه این حمایت ها منجر به این خواهد شد که تکیه ما به کشورهای غربی کم شده و با کاهش هزینه های واردات، سودآوری شرکت هم افزایش خواهد یافت؛ چرا که در همین توربو اکسپندر شاهد هستیم که تجهیزی که ۸ میلیون دلار قیمت دارد به رقم ۴۰۰ هزار دلار کاهش یافت که عدد قابل توجهی است.