زمینه پایان گاز سوزی مشعل‌های پارس جنوبی فراهم شد

زمینه پایان گاز سوزی مشعل‌های پارس جنوبی فراهم شد

عصرنفت/ مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: با فروش گازهای مشعل این مجتمع به بخش خصوصی افزون بر کاهش آلایندگی‌های موجود و حفظ محیط زیست عسلویه از گازسوزی جلوگیری و زمینه ورود مجدد گاز به چرخه تولید فراهم می‌شود. 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرنفت، احمد باهوش روز سه شنبه در گفت وگو خبرنگاران افزود: استفاده بهینه از این ظرفیت و کاهش آلایندگی‌های محیط زیستی در دولت با حمایت‌های رئیس‌جمهوری، هیات وزیران و وزیر نفت به‌صورت ویژه پیگیری می‌شود.

وی یادآورشد: مجتمع گاز پارس جنوبی به‌صورت اجرایی و فنی مواردی که به آلایندگی محیط زیست از جمله آب، خاک و هوا منجر می‌شود را شناسایی کرده و بر این اساس تعویض قطعات و تجهیزاتی که به دلیل فرسودگی دچار آلایندگی می‌شوند، در دستور کار قرار گرفته است .

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی اظهار کرد: نصب این قطعات آثاری به سزا در کاهش ارسال گاز به مشعل‌ها خواهد داشت.

باهوش تصریح کرد: در این زمینه قراردادهایی نیز امضا شده و کالاها برای پالایشگاه‌هایی که در سایت یک و دو مستقر هستند، در حال تامین است.

وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی اصلاح سیستم‌هایی که نقش موثر در کاهش آلایندگی هوا در منطقه عسلویه دارند خبر داد و گفت: در این زمینه سیستم‌های ۱۲ پالایشگاه مجتمع گاز پارس جنوبی که نقشی مؤثر در کاهش آلایندگی هوا و کاهش گاز ارسالی به مشعل دارند از طریق برون‌سپاری و پیمان‌سپاری اصلاح می‌شوند.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: همزمان با فعالیت‌هایی که در زمینه کاهش آلایندگی محیط زیستی در این مجتمع انجام می‌شود، مزایده گازهای ارسالی به مشعل پالایشگاه‌های این مجتمع نیز در حال انجام است.

باهوش با اشاره به استقبال شرکت‌های بخش خصوصی در این زمینه اظهار کرد: با توجه به استقبال بالای این شرکت‌ها، مزایده فروش این گازها به مدت یک هفته تمدید شد و به زودی خریداران آن که از طریق مزایده در این زمینه متقاضی بودند، مشخص می‌شوند.

وی ادامه داد: گاز را پیش از اینکه به مشعل دهیم از طریق انشعابی که ایجاد می‌شود به خریدار می‌دهیم و این گاز توسط خریدار، پالایش می‌شود و پس از آن گاز پالایش شده، به‌عنوان خوراک صنایع پایین‌دستی استفاده می‌شود یا در اختیار مجتمع گاز پارس جنوبی قرار گیرد که این مورد از سوی خریدار تصمیم‌گیری شود.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی افزود: این اقدام افزون بر اینکه مانع ضرر و زیان‌های ناشی از این بخش می‌شود، در جبران ناترازی گاز در کشور هم بسیار موثر است.

به گفته باهوش، در این طرح پیش بینی می‌شود بیش از دو سوم گازی که برای سوختن به مشعل ارسال می‌شود، وارد چرخه تولید شود.