کارنامه درخشان ستاره خلیج فارس در افزایش تولید بنزین

کارنامه درخشان ستاره خلیج فارس در افزایش تولید بنزین

عصرنفت: مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس گفت: طی سال ۱۴۰۱ برنامه‌های مختلفی در این پالایشگاه اجرا شد که تعمیرات اساسی، توجه ویژه به جوامع محلی و افزایش بی‌سابقه تولید بنزین مهترین دستاوردهای امسال است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرنفت به نقل از ایرنا، علیرضا جعفرپور روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: انجام مطالعاتی جامع با رویکرد ایجاد ارزش پایدار و توسعه زنجیره ارزش محصولات با استفاده از ظرفیت‌های موجود در پالایشگاه از دیگر اقدامات مهم ستاره خلیج فارس است.

وی ادامه داد: در این راستا طیف گوناگونی از محصولات پایین‌دستی که امکان تولید آن‌ها در شرکت وجود دارد، مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت برنامه جامع طرح‌های آتی توسعه‌ای تدوین شد که شامل طرح‌های تولید آمونیاک، واحد کودهای شیمیایی با کاربری دوگانه تولید آمونیوم‌سولفات و دی‌آمونیوم‌فسفات، تولید اکتان‌افزای MTBE و تولید بنزن است.

به گفته جعفرپور با اجرای این طرح‌ها و تنوع بخشی به سبد محصولات تولیدی پالایشگاه، گام مهمی در راستای توسعه ظرفیت پتروپالایشی که اسم رمز خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی علیه اقتصاد کشور است، برداشته خواهد شد.

افزایش تولید بنزین پالایشگاه

این مدیر صنعتی با بیان اینکه در حال حاضر این پالایشگاه با داشتن سهم ۴۰ درصدی از ظرفیت تولید بنزین ایران اسلامی، بزرگ‌ترین تولید کننده این فرآورده است، اظهار کرد: رسالت و مأموریت خطیر تولید حداکثری و تأمین فرآورده راهبردی بنزین مورد نیاز کشور بر عهده این شرکت بوده که در سال ۱۴۰۱ نیز افزایش بی‌سابقه تولید این فرآورده ارزشمند در مقاطع مورد نیاز به‌واسطه تنگنا زدایی از واحدهای بنزین‌سازی اجرایی شد.

اجرای نخستین تعمیرات اساسی پالایشگاه

وی اضافه کرد: تعمیرات اساسی واحدهای عملیاتی فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج ‌فارس با استفاده از حدود سه هزار نفر نیروی کار ماهر و متخصص شامل نیروهای بهره‌بردار، تعمیرات، بازرسی و مهندسی و نیروهای پیمانکار اجرا شد که با رعایت دقیق استانداردهای فنی و تخصصی و مطابق با اصول و الزامات و مقررات بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست، طبق برنامه زمان‌بندی به پایان رسید.

راه‌اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز

وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز پالایشگاه، اضافه کرد: با توجه به افزایش ظرفیت واحدهای تقطیر پالایشگاه به جهت ایجاد توازن در بخش تولید نفت گاز، سودآوری با کیفیت روز جهان در این راستا و تکمیل چرخه تولیدات پالایشگاه و همچنین عدم راه اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز در سال‌های قبل، تکمیل فعالیت‌های اجرایی و راه‌اندازی این واحد در دستورکار مدیریت پروژه‌ها قرار گرفت که نتیجه آن افزایش کیفیت نفت گاز تولیدی پالایشگاه و انطباق آن با استاندارد یورو پنج است.

افزایش صادرات پالایشگاه

وی عنوان کرد: شرکت نفت ستاره خلیج فارس علاوه بر ایفای رسالت تأمین سبد سوخت ایران اسلامی، یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در منطقه نیز محسوب می‌شود و باوجود قرار گرفتن این پالایشگاه در فهرست تحریم‌ها، با رویکردها و برنامه‌ریزی‌های راهبردی، صادرات این شرکت از طریق مرزهای دریایی رونق یافته و برای کشور ارزآوری داشته است.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس با اشاره به اجرای طرح ملی صادرات دریایی گاز مایع در سال ۱۴۰۱، گفت: این طرح با هدف برداشت مستمر گاز مایع از ۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بندرعباس به منظور جلوگیری از هدر رفت آن اجرا و صادرات دریایی گاز مایع گرم از اسکله شهید باهنر عملیاتی شد.

دومین شرکت برتر کشور

وی خاطرنشان کرد: در بیست و پنجمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر کشور که به همت سازمان‌ مدیریت‌ صنعتی برگزار شد، شرکت نفت ستاره خلیج فارس از میان ۱۰۰ شرکت بزرگ رتبه بندی شده کشور توانست مقام دوم را از آن خود کند.

نام نویسی آزمون جذب نیروی انسانی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس اظهار کرد: از دیگر اقدامات مهم شرکت نفت ستاره خلیج فارس در سالی که گذشت برنامه ریزی برای جذب نیروی انسانی شیفت چهارم و رفع کمبود نیروی انسانی مورد نیاز روزکار، از طریق آزمون استخدامی بود.

وی ادامه داد: از این رو نام نویسی برای آزمون جذب نیروی انسانی با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد و بیش از ۹ هزار نفر در آن اقدام به ثبت نام کردند که هدف از برگزاری این آزمون جذب حداکثری نیروی ماندگار در استان است و متقاضیان تمامی رشته‌ها به جز مهندسی شیمی به طور ۱۰۰ درصد بومی هستند.

اجرای امور مالی در استان هرمزگان

جعفرپور بیان کرد: با عنایت به رسالت و تعهد شرکت نفت ستاره خلیج فارس در راستای آبادانی و محرومیت‌زدایی از استان هرمزگان، خود را متعهد به پرداخت مالیات در استان هرمزگان می‌دانیم و در حال حاضر با بسیاری از بانک‌های استان هرمزگان همکاری نزدیک و مراودات قابل‌توجهی دارد و می‌توان گفت تمامی عملیات بانکی جهت دریافت ضمانت‌نامه، پرداخت حقوق، دریافت تسهیلات کارکنان و انواع خدمات بانکی موردنیاز این شرکت در استان انجام می‌شود و تنها همکاری با بانک‌های تهران، پرداخت اقساط تسهیلات ارزی جهت احداث پالایشگاه در دوران ساخت است.

این مقام مسئول ادامه داد: هدف از استقرار حساب‌های بانکی شرکت در استان هرمزگان، افزایش منابع بانک‌های استان و گشایش باب اعطای تسهیلات موردنیاز به سایر شرکت‌ها و چرخش سرمایه در هرمزگان و رشد اقتصادی استان است و علاوه بر عملیات بانکی در استان،کارت بازرگانی شرکت نفت ستاره خلیج فارس نیز به عنوان نخستین شرکت بزرگ مستقر در استان از اتاق بازرگانی تهران به هرمزگان انتقال یافت.

توجه ویژه به جوامع محلی و مسئولیت اجتماعی

جعفرپور اظهار کرد: شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس عمل به مسئولیت‌های اجتماعی را همواره مدنظر قرار داده که پروژه ساخت بیمارستان مدرن ۲۶۴ تختخوابی بندرعباس برجسته‌ترین آن‌هاست.

وی با بیان اینکه این بیمارستان فوق تخصصی تا حدود ۲ سال آینده به طورکامل با تزریق اعتبارات لازم به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: مصوبات لازم برای ادامه روند ساخت بیمارستان نفت ستاره خلیج‌فارس به دلیل تأمین اعتبار به‌کندی پیش می‌رفت تا اینکه پس از رایزنی و بحث و تبادل‌نظر با مجمع عمومی و سهام‌داران، اعتبار مناسبی برای این پروژه تخصیص یافت و پس از برگزاری مناقصات، پروژه به پیمانکار جدید تحویل داده شد.

جعفرپور افزود: پس از وقوع زلزله در منطقه غرب هرمزگان، این شرکت بر اساس مسئولیت اجتماعی خود نسبت به اعزام تیم پزشکی و کارشناس مددکاری اجتماعی به منطقه سایه خوش اقدام کرد.

وی از خرید و اهدای ۸۰ دستگاه یخچال به ساکنان مناطق محروم شرق هرمزگان به عنوان یکی دیگر از اقدامات شرکت نفت ستاره خلیج فارس در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی نام برد.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس افزود: در راستای توانمندسازی جوانان استان هرمزگان، دوره آموزشی جوشکاری صنعتی برای نخستین مرتبه به همت شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در مرکز شماره یک فنی و حرفه‌ای بندرعباس برگزار شد.

پیشگامی در برپایی اردوهای راهیان پیشرفت

جعفرپور اضافه کرد: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر جهاد تبیین و اولویت مهم تاریخ‌نگاری و بازگو کردن دستاوردهای نظام اسلامی در تمامی حوزه‌ها از جمله صنعت نفت، بهترین راهکار در راستای ابهام‌زدایی و هویت‌سازی برای مردم به ویژه جوانانی که در معرض خوراک خبری مسموم قرار دارند، تشریح این دستاوردها است.

وی ادامه داد: در راستای شناساندن دستاوردها و توانمندی‌های متخصصان جوان کشور در بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان اردوهای راهیان پیشرفت در این پالایشگاه به صورت هفتگی در سالی که گذشت برگزار شد و بیش از ۴ هزار نفر از دانش آموزان و دانشجویان کشور از ستاره پالایشی کشور بازدید کردند.