تولید ۲۴۱ میلیارد متر مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در سال ۱۴۰۱

تولید ۲۴۱ میلیارد متر مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در سال ۱۴۰۱

عصرنفت: معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس گفت: ایران در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۲۴۱ میلیارد متر مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی تولید کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصرنفت به نقل از ایرنا، سلمان خزائی در نشستی خبری به مناسبت بهره‌برداری رسمی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با تاکید بر اینکه انرژی زیربنای اقتصاد هر کشوری است، افزود: انرژی در جامعه بشری زیربنایی‌ترین مقوله است.

وی ادامه داد: اگر انرژی را از زندگی حذف کنیم تمام ارکان زندگی حذف خواهد شد.

خزائی با اشاره به اینکه در دنیا انرژی فسیلی اساسی‌ترین تامین کننده انرژی است، گفت: البته این ثابت نخواهد بود و در آینده این روند تغییر می‌کند.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد انرژی‌های فسیلی دنیا در خلیج فارس واقع شده، افزود: اما بهره‌برداری از این انرژی حدود ۳۰ درصد است و از همین رو نظام سلطه همواره به دنبال ناآرامی در این منطقه هستند.

معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس تاکید کرد: پارس جنوبی بزرگ‌ترین میدان گازی دنیا است. با اتمام جنگ تحمیلی توسعه این میدان در ایران آغاز شد.

وی با بیان اینکه ۱۳ پالایشگاه گازی، ۳۷ سکوی بهره‌برداری و ۶ هزار کیلومتر خط لوله گاز را تولید می‌کند، گفت: ما اکنون از قطر در برداشت گاز جلوتر هستیم.

خزائی با اشاره به اینکه روزانه ۷۰۰ هزار بشکه میعانات گازی از این میدان مشترک تولید می‌شود، ادامه داد: از این میزان ۴۵۰ هزار بشکه به پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای تولید بنزین مورد نیاز کشور ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۰۵ میلیون متر مکعب ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی است، افزود: تولید به دلیل غیر بهینه بودن، همواره از مصرف عقب می‌ماند.