ایتالیا پالایشگاه نفت روسیه را مصادره کرد

ایتالیا پالایشگاه نفت روسیه را مصادره کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع آگاه در دولت ایتالیا روز پنجشنبه اعلام کردند که چند روز قبل از تحریم واردات نفت خام روسیه از سوی اتحادیه اروپا، یک پالایشگاه در سیسیل متعلق به بزرگترین شرکت نفت خصوصی روسیه یعنی لوک اویل، تحت مالکیت دولت قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، تاسیسات ایساب ISAB در نزدیکی سیراکوز یکی از بزرگترین تاسیسات اروپا است و یک پنجم نفت خام ایتالیا را پالایش می‌کند.

این پالایشگاه تنها به نفت اورال روسیه وابسته است و اکنون خطر توقف تولید و بسته شدن آن پس از اجرایی شدن ممنوعیت در 5 دسامبر وجود دارد.

روزنامه ریپابلیکا به نقل از رناتو شیفانی، رئیس‌جمهور منطقه سیسیل اعلام کرد که دولت ایتالیا در حال کار بر روی یک "راه حل موقت" برای فعال نگه داشتن این پالایشگاه به منظور حفظ مشاغل و تامین منابع انرژی است و ملی شدن آن را رد نمی‌کند.

این روزنامه افزود: با در دست گرفتن مدیریت توسط دولت، این پالایشگاه می‌تواند با خرید نفت از سایر تامین‌کنندگان به تولید خود ادامه دهد و آژانس اعتباری دولتی SACE ضمانت‌هایی را به بانک‌های طلبکار ارائه کند.

به گفته وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا، "اداره موقت" پالایشگاه ایساب تا یک سال ادامه خواهد داشت و احتمال تمدید آن برای 12 ماه دیگر "در صورت وقوع خطر جدی و قریب الوقوع" برای امنیت منابع انرژی وجود خواهد داشت.

جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا در بیانیه ای کوتاه گفت: این مداخله اضطراری با هدف حفاظت از یک مرکز استراتژیک ملی انرژی و سطح اشتغال بسیار مهم برای سیسیل و کل کشور صورت می‌گیرد.