چرا نفت خام در بورس مشتری ندارد؟

چرا نفت خام در بورس مشتری ندارد؟

به گفته نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی اگرچه نفت خام از ابتدای امسال در این بورس عرضه شده، اما معامله‌ای برای فروش صورت نگرفته که این موضوع به دلیل حجم پایین تقاضا است.

عرضه نفت خام با هدف افزایش سهم بخش خصوصی در بازار نفت و امکان بالا بردن حجم صادرات این محصول در شرایط تحریم از سال ۹۸ آغاز شد.

بر این اساس شیوه‌نامه مورد نیاز برای عرضه نفت خام و میعانات گازی ابلاغ شد، اما به دلیل پیچیده‌بودن بازار نفت خام و همچنین مدل پرداخت پول، بخش خصوصی اقبالی نشان نداد.

پاییز سال ۹۸ این شیوه‌نامه در مواردی اصلاح و دوباره ابلاغ شد، اما به جز موارد محدود در اغلب عرضه‌ها، نفت خام و میعانات بدون مشتری ماندند.

تیرماه سال ۹۹ هم دوباره شیوه‌نامه جدید برای عرضه نفت بر اساس بودجه سال ۹۹ ابلاغ شد و با توجه به چند عرضه در بورس انرژی، اما بازار نفت خام و میعانات همچنان کساد است.

محدود بودن تولیدکنندگان و خریداران نفت خام باعث شده تا این بازار پیچیدگی بیشتری نسبت به بازار فرآورده‌های نفتی داشته باشد.

در این میان بی‌تجربه بودن بخش خصوصی در این زمینه نیز عدم اقبال به خریدنفت خام از بورس را دامن زده است.

در این زمینه«امیرحسین تبیانیان»  نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه عرضه نفت خام و میعانات گازی برای حفظ رگولاتوری در بورس انرژی همچنان انجام می‌شود، گفت: از ابتدای امسال تا کنون به دلیل حجم پایین تقاضا برای نفت خام، هیچ محموله نفتی در بورس انرژی فروش نرفته است.

وی ادامه داد: عدم استقبال از عرضه نفت خام در حالی است که متقاضی برای فرآورده‌های نفتی بیشتر است و تقریبا تمام عرضه‌های فرآورده‌های نفتی دریایی با فروش همراه بوده است.

تبیانیان افزود: به صورت کلی برای عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس محدودیت نداریم تعامل لازم وجود دارد.

به گفته نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی، امسال مهمترین محصولی که عرضه کرده‌ایم، نفت کوره بود که در محموله‌های مختلف عرضه و معامله شده است.

وی با بیان اینکه در تیر و مرداد ماه به دلیل تامین نیاز داخلی، عرضه فرآورده‌های نفتی کاهش داشت، گفت: اکنون معاملات دوباره از سر گرفته شده و در آخرین عرضه که روز چهارشنبه (۱۰ شهریور ماه) انجام شد، ۱۰ هزار تن نفت کوره عرضه شد و به فروش رسید.

به گزارش ایرنا، طبق قانون بودجه سال ۹۸، دهم اردیبهشت همان سال بود که شیوه‌نامه عرضه نفت خام در بورس ابلاغ شد تا بر آن اساس، نفت خام سبک و سنگین و میعانات گازی برای فروش به بخش خصوصی داخلی و خارجی عرضه شده و این افراد، نفت خریداری شده را به مشتریان خارجی برسانند.