واردات گاز ترکیه از روسیه ۲ برابر شد/آذری‌ها نتوانستند نیاز ترک‌ها را تأمین کنند

واردات گاز ترکیه از روسیه ۲ برابر شد/آذری‌ها نتوانستند نیاز ترک‌ها را تأمین کنند

اروپا برای سال ۲۰۲۱ زمستان سختی را سپری کرد و به همین دلیل واردات گاز این قاره به میزان قابل توجهی افزایش داشت.

به گزارش عصر نفت به نقل از راشاتودی، آمارهای اولیه حاکی از آن است که اروپا به خاطر این که برای سال جاری زمستان سختی را سپری کرد واردات گاز خود را به شدت افزایش داده است.

بر همین اساس شرکت گازپروم روسیه صادرات گاز خود به اروپا را در سه ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۰ درصد افزایش داده است. دلیل این افزایش زمستان سردی بود که کشورهای اروپا پشت سر گذاشتند.

شرکت گازپروم می‌گوید: تنها در ماه مارس روسیه ۱۸٫۲ میلیارد مترمکعب به اروپا گاز صادر کرد که در تاریخ فروش گاز روسیه به اروپایی‌ها بی‌سابقه بوده است. در شرایط کنونی آلمان بزرگترین واردکننده گاز روسیه است و در سه ماه نخست سال جاری نسبت به سال ۲۰۲۰ واردات گاز خود را سه برابر کرده است.

بخش قابل توجهی از صادرات گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم انجام شده است. صادرات گاز روسیه همچنین به صربستان ۷۱٫۳ درصد و بلغارستان و یونان به ترتیب ۵۲ و ۲۳ درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده که دلیل آن هم بهره‌برداری از خط لوله انتقال گاز ترک استریم بوده است.

در حالی رومانی از خودکفایی در تولید انرژی صحبت می‌کند که واردات گاز خود از روسیه را ۹۰ درصد بالا برده است. ترکیه هم خرید گاز خود از روسیه را در سه ماه نخست سال جاری دو برابر کرده و با این حساب بزرگ‌ترین مشتری گاز روسیه محسوب می‌شود. علیرغم  سیاست‌های ترکیه که به دنبال تنوع‌بخشی به منابع تأمین گاز خود است، اما به نظر می‌رسد دولت آذربایجان نتوانسته نیازهای آنکارا را برآورده کرده و به همین دلیل ترک‌ها همچنان در حال افزایش واردات گاز از روسیه هستند.