سازندگان ایرانی تجهیزات فناوری پیشرفته صنعت پتروشیمی را بومی‌سازی کرده‌اند

سازندگان ایرانی تجهیزات فناوری پیشرفته صنعت پتروشیمی را بومی‌سازی کرده‌اند

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس تأکید کرد: بخش زیادی از تجهیزات با فناوری بالا که موردنیاز صنعت پتروشیمی هستند امروز در داخل کشور ساخته می‌شود.

به گزارش عصر نفت و به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس پس از آیین امضای قرارداد ساخت ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ و احداث ایستگاه جمع‌آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ‌سفید با شرکت‌های ایرانی در جمع خبرنگاران گفت: تأمین خوراک یکی از دغدغه‌های صنعت پتروشیمی و جمع‌آوری گازهای مشعل نیز از دغدغه‌های نفت بوده است که صنعت پتروشیمی به این منظور وارد بالادست خود شد و مسئولیت جمع‌آوری گازهای مشعل را به‌عهده گرفت تا با انتقال به پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس آن را به خوراک پتروشیمی تبدیل کند.

وی با اشاره به اینکه پروژه بهسازی و احداث تأسیسات جمع‌آوری گازهای مشعل حدود یک میلیارد یورو هزینه دارد که ازسوی هلدینگ خلیج فارس تأمین می‌شود، افزود: امروز ساخت بخش‌هایی از این پروژه با صنعتگران داخلی امضا شد که این نشان می‌دهد بخش زیادی از تجهیزات با فناوری بالای صنعت پتروشیمی در داخل کشور ساخته می‌شود.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس ادامه داد: با اجرای پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل، بخش زیادی از گازهای همراه نفت که در خوزستان می‌سوزد، به خوراک با ارزش پتروشیمی تبدیل می‌شود.

ربیعی گفت: بیدبلند خلیج فارس مسئولیت جمع‌آوری روزانه ۵۹۰ میلیون فوت‌مکعب گازهای همراه نفت را به‌عهده دارد که افزون بر جلوگیری از گازسوزی، آن را به خوراک صنعت پتروشیمی تبدیل می‌کند و می‌تواند به صادرات و تبدیل به محصولات با ارزش‌تر در صنایع پایین‌دستی منجر شود.

در ادامه محمود امین‌نژاد، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در آیین امضای سه قرارداد ساخت تجهیزات جمع‌آوری گازهای مشعل اظهار داشت:  27 طرح در طرح بهسازی و احداث تاسیسات جمع‌آوری گازهای مشعل که از سوی بیدبلند اجرا می‌شود تعریف شده است.

وی ادامه داد: ۱۲ قرارداد این طرح با قراردادهای امروز نهایی شده که ۱۲ تا در حال مؤثر شدن است که ارزش این ۱۲ قراردادها حدود ۳۶۳ میلیون یورو است و در دوماه آینده سعی می‌شود حدود ۳۵۰ یورو دیگر از قراردادها را موثر کنیم.  

امین‌نژاد در پایان گفت: ۱۱۰ کمپرسور در این طرح با استفاده حداکثری از توان داخلی و ۳۵۰ کیلومتر خطوط لوله گاز ترش احداث می‌شود. امروز قرارداد ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ به ارزش ۷۵ میلیون یورو و قرارداد احداث ایستگاه جمع‌آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ‌سفید به ارزش ۹۰ میلیون یورو امضا شده است.