تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 16047

عملیات ایجاد حفره کنارگذر در چاه اکتشافی فروزان-۲۰ با موفقیت انجام شد

متخصصان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حفاری چاه اکتشافی فروزان-۲۰، موفق به انجام عملیات راندن جداری ۲۰ اینچ، نصب کفشک در عمق ۱۴۳۴ متری و حفر کنارگذر ۲۶ اینچ شدند.

به گزارش عصرنفت به نقل از مدیریت اکتشاف، رضا علیزاده، مسئول و مدیر این پروژه در این مدیریت، درباره عملیات انجام شده توضیح داد: در اتفاقی کم‌سابقه، عملیات راندن جداری ۲۰ اینچ و نصب کفشک در عمق ۱۴۳۴ متری در حفاری چاه فروزان-۲۰ که از لحاظ طول جداری و شرایط پیچیده‌ چاه به ویژه ایجاد کنارگذر در حفره‌ ۲۶ اینچ مطابق ضرورت‌های عملیاتی در حوزه خلیج فارس نادر بود، ازسوی گروهی از کارشناسان مدیریت اکتشاف و در کنار تعامل سازنده با شرکت حفاری شمال (پیمانکار) اجرا شد.

وی تأکید بر رعایت اصول ایمنی و ارتقای سطح HSE در عملیات و تلاش خستگی‌ناپذیر ناظران عملیات حین راندن جداری را که از تبلور تخصص و تجربه‌ کارشناسان اداره‌ حفاری مدیریت اکتشاف در انجام عملیات حفاری اکتشافی حکایت دارد، از عوامل موفقیت این عملیات دانست و افزود: این عملیات، با توجه به مشترک بودن میدان فروزان، از نظر پیچیدگی عملیاتی در مقایسه با عملیات مشابه، کم‌سابقه بوده است.

به گفته علیزاده، آنچه این عملیات را متمایز ساخت، حفر کنار گذر ۲۶ اینچ بدون استفاده از سرویس‎های گران‌قیمتی چون MWD با طراحی BHA ازسوی واحد مهندسی اداره حفاری مدیریت اکتشاف بود که نتایج نمودار CDR پس از اقدام به Side Track نشان داد که نه تنهاحفره کنارگذر به خوبی ایجاد شده، بلکه مقدار انحراف در کمترین میزان ممکن بوده است، به طوری که جداری ۲۰ اینچ تا انتهای چاه رانده شد و عملیات سیمان‌کاری با موفقیت به انجام رسید.

وی ادامه داد: وزن بالای جداری ۲۰ اینچ در عمق نصب کفشک، حجم بالای دوغاب سیمان برای عملیات و همچنین شرایط خاص آب و هوایی خلیج فارس در اسفندماه، عملیات راندن و سیمان‌کاری جداری را با ریسک‌های متعددی روبه‌رو می‌ساخت که به همین منظور، جلسه‌هایی پیش از عملیات در دفتر تهران و همچنین در محل سکوی سحر-۱ ازسوی اعضای گروه پروژه در اداره حفاری مدیریت اکتشاف تشکیل و با نظارت دقیق و تهیه چک لیست‌های خاص چنین عملیاتی ازسوی کارشناسان مدیریت اکتشاف و با رعایت نکات و ملاحظات مورد نظر از سوی شرکت حفاری شمال انجام شد.

علیزاده با بیان این‎که در این چاه برای نخستین بار در صنعت حفاری کشور سند جامع مطالعه ریسک چاه تهیه شده است، اظهار کرد: پروژه حفاری فروزان-۲۰ به عنوان چاهی با فشار و دمای بالا موسوم به HPHT یکی از فنی‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های حفاری طرح اکتشافی خلیج فارس است که با طراحی و نظارت اداره حفاری مدیریت اکتشاف در دست انجام است.

Twitter Google+ Facebook
347 views
طراحی سایت : بیتانگار