تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 15914

حمله تروریستی به خط لوله نفت در کشور دو دولت

دیروز خبر رسید که ژنرال خلیفه حفتر، مرد قدرتمند این روزهای لیبی، و رهبر ارتش ملی لیبی، بزرگترین و قدرتمندترین نیروی نظامی این کشور سکته کرده است. این خبر به تنهایی کافی است تا بازارهای جهانی نفت را دگرگون کند. و امروز یک خط لوله متعلق به شرکت نفتی «الواحه» لیبی و انتقال دهنده نفت به بندر «السدر» با حمله تروریستی منفجر شده است.
رسانه‌های عربی سخن از مرگ یا کناره گیری این نظامی قدرتمند از عرصه سیاسی لیبی در روزهای آینده می‌دهد که بدون شک می‌تواند موجب افزایش بی‌ثباتی در این کشور و تشدید نزاع قدرت در شرق لیبی شود.
حذف احتمالی ژنرال حفتر از توازن قدرت ظریف و شکننده‌ای که در لیبی ایجاد شده همچنین موجب تضعیف عملیات‌های نظامی ضد داعش و ضد القاعده در لیبی خواهد شد.
حالا خبر می‌‌رسد در پی این حمله لوله نفت دچار آتش سوزی شد اما هنوز زود است که بتوان گفت در تولید خلل وارد شده است.
این خط لوله ماه دسامبر گذشته (آذر و دی) نیر هدف حمله قرار گرفت و در آن زمان میزان خسارت بین ۷۰ هزار تا ۱۰۰ هزار بشکه در روز برآورد شد.
لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دستخوش جنگ و ناآرامی است. این هرج و مرج سبب تقویت گروه‌های تندرو و تروریستی در این کشور شده است و داعش نیز با شکست‌های پیاپی در عراق و سوریه سعی در تقویت جایگاه خود در این کشور دارد.
اکنون ۲ دولت در لیبی وجود دارد: دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی است و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی(دولت موقت) به ریاست «عبدالله الثنی ».
افزایش مجدد بی‌ثباتی در لیبی تاثیر قابل توجهی بر توانایی این کشور در زمینه تولید نفت خواهد داشت. ارتش ملی لیبی در حال حاضر اصلی‌ترین نیروی حاکم بر مناطق نفتی این کشور است و کنترل منطقه موسوم به «حلال نفتی» در خلیج سیرت را در اختیار دارد.
ارتش ملی لیبی در سایه برقراری ثبات توانسته تولید نفت این کشور را از ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار بشکه در روز به یک میلیون بشکه افزایش دهد. به راه افتادن جنگ قدرت منجر به کاهش مجدد ظرفیت تولید و صادرات نفت لیبی خواهد شد.

بر اساس خوش بینانه‌ترین سناریوها بازگشت بی‌ثباتی به مناطق نفتی، حداقل حدود ۲۰۰ هزار بشکه از نفت لیبی را از بازار حذف خواهد کرد و ممکن است قیمت جهانی نفت را حتی تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند. و این اصلا خبر خوبی برای بازارهای نفت در شرایط فعلی نخواهد بود.

Twitter Google+ Facebook
295 views
طراحی سایت : بیتانگار