تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۸ کد خبر : 16415

“گازوئیل” از چاه کشاورزی تا صادرات/ گامی مهم در اجرای یک طرح برزمین مانده

قرار است گازوئیلی که با برقی کردن چاه‌های کشاورزی صرفه‌جویی می‌شود، به صادرات اختصاص یابد و از محل صادرات آن، هزینه‌های این طرح و همچنین درآمد مازادی برای دولت تأمین شود.

دولت سالانه هزینه بسیاری بابت گازوئیل تحویلی به چاه‌های کشاورزی که با موتور آب دیزلی کار می‌کنند پرداخت می کند، از سوی دیگر آلایندگی زیست‌محیطی مصرف گازوئیل در موتورهای دیزلی برای محیط زیست خسارت‌آفرین است. همچنین خود کشاورزان نیز به‌منظور تأمین و مصرف گازوئیل، متحمل مشکلات و سختی‌هایی هستند. تمامی این مسائل موجب شد تا شورای عالی اقتصاد در رابطه با طرح برقی کردن چاه‌های کشاورزی در قالب ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر در تاریخ دهم اسفندماه سال ۱۳۹۳ مصوبه‌ای را ابلاغ کرد.

طبق این مصوبه و اصلاحیه‌های بعدی آن، وزارت نفت به نمایندگی از دولت مجاز شد تا سقف یک‌میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار تا پایان سال ۱۴۰۶ به سرمایه‌گذارانی که در این طرح مشارکت داشته باشند، بازپرداخت کند.

طبق برآوردهای صورت گرفته حدود ۲۲۹ هزار حلقه چاه کشاورزی دیزلی دارای پروانه بهره برداری در کشور داریم که از سوخت مایع برای تأمین انرژی پمپ‌های اب استفاده می‌کنند، اما طبق اولویت‌بندی‌های اعلام شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، ظرفیت برقی کردن این طرح، اط لحاظ تعداد چاه‌ها به حدود ۱۳۰ هزار حلقه چاه محدود می‌شود.

در این طرح، سرمایه‌گذاران عامل صرفه‌جویی، به منظور برقی‌کردن چاه‌های کشاورزی دیزلی دارای پروانه بهره برداری معتبر، با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر (انرژی خورشید و یا باد) یا اتصال به شبکه سراسری برق و یا ژنراتورهای گازسوز می توانند اقدام کرده و از محل صرفه‌جویی سوخت تحقق یافته، حداثکر به مدت ۸ سال، یارانه صرفه جویی سوخت را دریافت کنند.

قرار است گازوئیلی که صرفه‌جویی می‌شود، به صادرات اختصاص یابد و از محل صادرات آن، هزینه‌های این طرح و همچنین درآمد مازادی برای دولت تأمین شود.

به گزارش تسنیم، در هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه دهم مهرماه) قرارداد برق‌دار کردن ۷۵ هزار حلقه چاه و تلمبه کشاورزی بین شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت توانیر با حضور هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نفت در امور برنامه‌ریزی و همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به امضا رسید.

این قرارداد که گامی مهم در راستای اجرای مصوبه سال ۹۳ شورای عالی اقتصاد است، بخشی از این طرح ملی را اجرایی می کند. در واقع از مجموع ۱۳۰ هزار حلقه چاه کشاورزی اولویت‌دار برای برقی شدن، ۷۵ هزار حلقه چاه با این قرارداد قرار است برقی شوند.

اجرای کامل این طرح، با فرض برقی شدن ۱۳۰ هزار حلقه چاه و تلمبه آب کشاورزی و با توجه به اینکه به طور متوسط ۵ هزار و ۱۳۰ لیتر سهمیه سوخت در سال برای هر چاه درنظر گرفته می‌شود، موجب صرفه‌جویی سالانه حدود ۶۶۷ میلیون لیتر سوخت مایع می‌شود.

Twitter Google+ Facebook
348 views
طراحی سایت : بیتانگار