تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۸ کد خبر : 16390

دکتر فرزان گلچین: زیرساخت های قانونی برای تشکیل رگولاتوری فرآورده های نفتی وجود دارد

دکتر فرزان گلچین، نایب رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در گفتگو با پایگاه خبری – تحلیلی عصر نفت با بیان اینکه رگولاتوری تنها منحصر به یک صنف نیست،‌ گفت: ‌قبل از شروع خصوصی سازی در حوزه پتروشیمی، حاکمیت و اجرا در اختیار دولت و بطور مشخص در اختیار وزارت نفت و شرکت های تابعه مانند شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود و به طور طبیعی روابط فیمابین وزارت نفت و این شرکت ها از طریق قوانین و مقررات داخلی و درونی این دو نهاد دولتی تنظیم می شد .

وی ادامه داد: با ورود بخش خصوصی به حوزه ی اجرایی و تولید و صادرات نفت و فرآورده های نفتی، به طور طبیعی تنظیم روابط و مقررات بین حاکمیت و اجرا و همچنین بین فعالین بخش خصوصی در این حوزه به منظور جلوگیری از آثار انحصارگرایی باید از طریق یک رگولاتور غیر ذی نفع و در عین حال مرکب از بخش حاکمیت و سایر بخش ها صورت پذیرد.

وی با تاکید بر این که نظام رگولاتوری با وضع و تدوین مقررات ، در مورد تعرفه ها تصمیم گیری و بر آنها نظارت دارد، افزود: تهیه و تنظیم مقررات و لوایح لازم، تنظیم روابط بین بخشهای مختلف و نظارت بر حسن اجرای مجموعه مقررات وضع شده در این حوزه از مهمترین وظایف کلی رگولاتوری صنعت پتروشیمی است.

نایب رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به این که زیرساخت های قانونی لازم برای تشکیل رگولاتوری در صنعت پتروشیمی و فرآورده های نفتی با استفاده از مفاد فصل نهم قانون  اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی (تسهیل رقابت و منع انحصار) وجود دارد، افزود:در نبود  این نهاد و تصمیمات آنی و خارج از نظام رگولاتوری، تولید با مشکل مواجه می‌ شود و این در شرایطی است که امسال به نام رونق تولید نام‌گذاری شده است.

وی ادامه داد:‌ رونق تولید به معنای رونق صادرات است و می‌تواند ارز مورد نیاز کشور را تامین کند.
گلچین با اشاره به اینکه در یکسال و نیم اخیر نوسانات در بخش‌های مختلف از ارز گرفته تا قیمت نفت رخ داده،‌ افزود: مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان پیش آمده است.

وی تاکید کرد: تقاضای بخش خصوصی کاهش نظارت دولت است و به دنبال آن هستیم تا تفاوتی بین قیمت‌گذاری فروش نفت برای مصرف‌کننده داخلی و خارجی وجود داشته باشد.

نایب رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت:‌ فرمول قیمت‌گذاری برای فروش خوراک تغییر نکرده اما قیمت محاسبه ارز در فرمول افزایش پیدا کرده است و با توجه به این مهم انباشت کالا را در پالایشگاه خواهیم داشت که می‌تواند تولید را با مشکل مواجه کند.

 

Twitter Google+ Facebook
382 views
طراحی سایت : بیتانگار