تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر : 16327

طرح عربستان برای تقویت ظرفیت مازاد تولید نفت

عربستان سعودی در فکر افزایش سرمایه گذاری برای اطمینان از وجود ذخایر اضافی کافی است تا آماده تامین عرضه جهانی نفت و افزایش احتمالی قیمت آن باشد.

به گزارش عصر نفت به نقل از اویل پرایس، با این که تولید نفت عربستان به رکورد ۱۱٫۱ میلیون بشکه در روز در نوامبر ۲۰۱۸ رسید، این کشور در فکر افزایش سرمایه گذاری برای اطمینان از وجود ذخایر اضافی کافی است تا آماده تامین عرضه جهانی نفت و افزایش احتمالی قیمت آن باشد. طبق گفته خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان ، این کشور ۲۰ میلیارد دلار برای تولید یک میلیون بشکه نفت خام دیگر برای حفظ ذخایر مازاد سرمایه گذاری می کند.

ذخایر اضطراری:  اداره اطلاعات انرژی آمریکا ذخایر مازاد را این گونه توصیف می‌کند: مقدار نفتی که می‌تواند طی ۳۰ روز تولید و تا ۹۰ روزه حفظ شود.ظرفیت پایین می تواند باعث بالا رفتن قیمت نفت شود. در سال‌های اخیر عربستان سعودی بزرگترین ذخایر مازاد جهان را بین ۱٫۵ تا ۲ میلیون بشکه در روز در اختیار داشته است. در اکتبر ۲۰۱۸ این ذخایر به ۱٫۳ میلیون بشکه کاهش یافت و عربستان تولید خود را از حداکثر ۱۲ میلیون بشکه به ۱۰٫۷ میلیون بشکه در روز کاهش داد. ذخایر مازاد در نوامبر تا ۹۰۰ هزار بشکه پایین رفت.

توانایی عربستان برای تامین نیاز به ذخایر مازاد در ژانویه ۲۰۱۹ افزایش یافت. در این ماه گزارش شد آرامکوی عربستان ذخایر اثبات شده نفت و گاز دارد که مقدار کل ذخایر آن را ۲ میلیارد بشکه افزایش می دهد. طبق این گزارش آرامکو ۲۶۳٫۱ میلیارد بشکه ذخایر نفتی دارد که ۲٫۲ میلیارد بشکه بیشتر از گزارش سال ۲۰۱۷ است. این گزارش شامل ذخایر ثبت شده نفت و گاز می‌شود و اکتشافات اخیر را در بر نمی گیرد.

ولی مقدار نفت خامی که عربستان برای  صادرات آماده دارد تحت تاثیر مصرف داخلی این کشور است. نیروگاه‌های عربستان نفت خام را  در تابستان برای تامین اوج مصرف کولرها میسوزانند. یک استراتژی دیگر توسعه میادین گاز طبیعی برای جایگزینی سوخت مصرفی نیروگاه های برق است. اطلاعات نشان می دهد مصرف نفت عربستان سعودی برای تولید برق در ماه های اخیر با جایگزین شدن گاز طبیعی کاهش یافته است. ذخایر نفت عربستان ۹۵ میلیون بشکه یا ۹ درصد از اکتبر ۲۰۱۵ تا آوریل ۲۰۱۸ با کاهش تولید  اوپک کم شده است. با پیروی عربستان از توافق جدید کاهش تولید از ژانویه ۲۰۱۹، ذخایر زیادی برای نگه داشتن ظرفیت اضافی تولید  وجود دارد.

توسعه ظرفیت مازاد نفت و گاز اولویت مقامات عربستان برای حفظ این بخش و حفاظت از اقتصاد  در برابر شوک های احتمالی عرضه و بی ثباتی آینده قیمت نفت است. در ۲۰۱۸ بخش انرژی ۳۴ درصد تولید ناخالص داخلی عربستان را تشکیل داد. سرمایه گذاری اضافی در ذخایر مازاد و گزارش هایی مبنی بر این که ذخایر نفت و گاز عربستان بیش از حد انتظار است ، این تلاش عربستان را اثبات می کند و بخش انرژی عربستان را در برخورد با شوک عرضه انرژی در آینده در موضع قدرت قرار میدهد.

Twitter Google+ Facebook
368 views
طراحی سایت : بیتانگار