تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 16081

عملکرد وزارت نفت در گازرسانی به شهرهای کوچک و روستاها تشریح شد

وزیر نفت در تبیین عملکرد دولت‎های یازدهم و دوازدهم در زمینه گازرسانی به شهرهای کوچک و روستاها، از گازرسانی به حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار روستایی و بیش از ۳ میلیون و ۱۶۰ هزار خانوار شهری در سال‎های ۹۲ تا پایان ۹۶ خبر داد.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه به سیاست‎های نظام در رسیدگی و توجه به مناطق روستایی و شهرهای کوچک اشاره کرد و گفت: مطابق گزارش ارسالی شرکت ملی گاز ایران، در سال‌های ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۶، به بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ روستا با حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار و همچنین ۱۰۷ شهر با بیش از ۳ میلیون و ۱۶۰ هزار خانوار شهری گازرسانی شده و هم اکنون ۹۹ درصد جمعیت شهری کشور و ۸۲ درصد جمعیت روستایی کشور و در مجموع حدود ۹۳ درصد از کل جمعیت کشور (به جز استان‎های سیستان و بلوچستان و هرمزگان)، تحت پوشش مستقیم شبکه گازرسانی قرار گرفته‎اند.

وزیر نفت یادآور شد: این در حالی است که پوشش شبکه گازرسانی در ابتدای سال ۱۳۹۲ در جمعیت شهری و روستایی به ترتیب ۹۵ و ۵۵ درصد بوده است (در مقایسه با ارقام متناظر ۹۹ و ۸۲ درصد در انتهای سال ۹۶).

زنگنه با بیان این‎که گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان در اوایل سال ۹۶ وارد مرحله عملیاتی شد و گاز به زاهدان رسید، ادامه داد: گازرسانی به دیگر شهرهای عمده استان از جمله خاش، زابل، سراوان، میرجاوه، چابهار و کنارک و مجتمع پتروشیمی مکران نیز در دستور کار قرار دارد.

به گفته وی، هزینه‎های انجام شده برای اجرای این طرح بزرگ در مدت یاد شده، بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد تومان بوده است که عمدتا از محل منابع جدید ناشی از صرفه‎جویی در مصرف سوخت‎های مایع (موضوع بند«ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید) تامین شده، بنابراین در این عملیات بزرگ از بودجه عمومی دولت استفاده نشده است.

وزیر نفت عنوان کرد: هم‌اکنون گازرسانی به ۵ هزار روستا با جمعیتی بالغ بر ۴۳۰ هزار نفر با اعتبار مورد نیاز حدود ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در دست اجراست که با اتمام آنها، جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه گاز از ۸۶ درصد فراتر خواهد رفت.

وی با تاکید بر این‎که تقریبا همه لوازم و تجهیزات شبکه‎های توزیع گاز در داخل کشور تولید می‎شود، افزود: در عمل ۱۷ هزار میلیارد تومان کار از سوی شرکت ملی گاز به پیمانکاران و سازندگان ایرانی ارجاع شده است که باید تقاضا برای خرید تجهیزات و لوازم از جمله دست کم ۱۰ میلیون بخاری گازی و شیرآلات و لوله برای گازکشی درون خانه‎ها را نیز به آن اضافه کرد.

به گفته وزیر نفت، چنین اقدام‌هایی افزون بر جلب رضایت مردم، سبب حفاظت از محیط زیست با پیشگیری از تعدی به مراتع و جنگل‎ها و مصرف گاز به جای سوخت‎های مایع آلاینده، بالا بردن میزان صادرات/کاهش واردات سوخت‎های میان تقطیر و سبک و ایجاد ده‎ها هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم با ایجاد بازار برای خرید کالا و خدمات ایرانی نیز شده است.

زنگنه با بیان این‎که در صورت تداوم مساعدت و حمایت از اقدامات شرکت ملی گاز ایران و فراهم آوردن امکان تجهیز منابع مالی مورد نیاز، می‎توان تا پایان سال ۱۳۹۷، رقم ۹۳ درصد جمعیت کل تحت پوشش شبکه گازرسانی را به حدود ۹۷ درصد (بدون در نظر گرفتن استان‎های سیستان و بلوچستان و هرمزگان) رساند، ادامه داد: به این ترتیب می‎توان گفت افزون بر شهرهای کشور، عموم روستاهای قابل گازرسانی از نظر اقتصادی، زیر پوشش شبکه گاز قرار خواهند گرفت.

Twitter Google+ Facebook
548 views
طراحی سایت : بیتانگار