تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر : 15642

پایان ژوئن، نهایی شدن توافق گازی ایران و عمان

وزیر نفت گفت: توافق برای احداث خط لوله انتقال گاز ایران به عمان پایان ژوئن نهایی می‌شود.

به گزارش ایرنا، وزیر نفت در سفر به مسقط پایتخت عمان، گفت: تا پایان ماه ژوئن توافق برای احداث خط لوله انتقال گاز ایران به سلطان نشین عمان نهایی می‌شود.

بیژن زنگنه شامگاه چهارشنبه (۲۲ فروردین‌ماه)، اظهار کرد: توافق برای احداث این خط لوله در دو بخش انجام می‌شود که بخش نخست آن تا پایان ماه مه و بخش دیگر آن هم تا پایان ماه ژوئن انجام می‌شود.

وی با اشاره به دیدار امروز خود با محمد الرمحی، وزیر نفت سلطان نشین عمان، گفت: کارها خوب پیش رفت؛ صورت‌جلسه توافق‌های امروز جمع بندی‌ و امضا شد، امیدوارم این توافق در زمانبندی تعیین شده، نهایی شود.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره دلیل تاخیر در حصول توافق، اظهار کرد: مشکلات زیادی وجود دارد، باید با پیمانکاری قرارداد ببندیم که ایران و عمان هر دو این پیمانکار را قبول داشته باشند افزن بر آن، مسائل حقوقی متعددی بر این موضوع مرتبط است که دقت و ملاحظات بیشتری در این باره می‌طلبد.

زنگنه درباره انتشار برخی خبرها مبنی بر این‌که در صورت به درازا کشیدن توافق، ممکن است عمان استفاده از ذخایر گاز خود را به خرید از ایران ترجیح دهد، اظهار کرد: مذاکره با طرف عمانی و مراجعات دیگری که از سوی خریداران انجام می‌شود، خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.

وزیر نفت ایران عصر چهارشنبه پس از شرکت در شانزدهمین نشست وزارتی مجمع جهانی انرژی در دهلی‌نو برای پیگیری روند احداث خط لوله انتقال گاز ایران به عمان، به مسقط سفر کرد.

ایران و عمان در سال ۱۳۹۲ یادداشت تفاهمی در زمینه صادرات گاز طبیعی امضا کردند که با اجرای آن گاز ایران با خط لوله به صورت مستقیم از بستر خلیج فارس به عمان صادر شود.

ایران برای تولید سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ال‎ان‌جی در تاسیسات ال ان جی عمان به این کشور گاز صادر می‎کند.

ظرفیت انتقال گاز با خط لوله صادرات گاز ایران به عمان روزانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون فوت مکعب خواهد بود.

قرار است بخشی از ظرفیت این خط لوله در عمان به گاز طبیعی مایع (ال ان جی) تبدیل و به بازارهای هدف صادر شود و باقیمانده ظرفیت خط لوله به بازارهای آتی در کشورهای جنوب خلیج فارس اختصاص یابد.

Twitter Google+ Facebook
322 views
طراحی سایت : بیتانگار