تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر : 15532

نفت، ناجی لبنان

پاییز گذشته بود که سزار ابی خالید، وزیر انرژی لبنان با شور و هیجان در رسانه های خبری از صدور مجوز برای اکتشافات فراساحلی نفت و گاز خبر داد، آیا رویای مردم لبنان در بهبود وضعیت کشور به مدد نفت و گاز بهبود یافته است؟

هنوز هم بسیاری از منازل و خیابان های این کشور با خاموشی های مکرر مواجه است و علیرغم قول مساعد بسیاری از سیاستمداران به رای دهندگان مبنی بر استقلال سیاسی و تامین شبانه روزی برق، اکنون سوال اصلی مردم لبنان این است؟ آیا تولید نفت کشور به سود آنهاست یا به ضررشان؟

به گفته جسیکا عبید، مهندس نفت شاغل در مرکز توسعه سازمان ملل مستقر در بیروت، به دلیل سوءمدیریت و نبود موسسات حمایتی قوی، برخی نقاط مثبت کشور می تواند به ضرر مردم تمام شود. در حال حاضر، صحبت از درآمدهای نداشته نفتی برای بازپرداخت بدهی های کلان لبنان و اصلاح اقتصادی است، مسائلی که با توجه به شرایط کنونی کشور مطرح کردن آنها اصلا منطقی به نظر نمی رسد. آنچه مشخص است این است که دولت برای توسعه صنعت نفت با مشکلات بسیار جدی دست به گریبان می باشد.

از زمان اکتشاف میادین نفتی عظیم فراساحلی لبنان در ۲۰۰۹، مردم کشور شاهد درگیری های گسترده بر سر دردست گرفتن قدرت بوده و در حال حاضر نیز تهدیدات ادامه دار از سوی اسرائیل برای مالکیت بلوک های مورد مناقشه نفت و گاز ادامه دارد.

این دو کشور مدت هاست که بر سر حق مالکیت منطقه ای به وسعت ۸۶۰ کیلومتر مربع که در مرزهای دریایی بین دو کشور واقع شده اختلاف دارند.

اسرائیل خواستار اعمال قوانین دریایی به منظور تضمین حقوق خود بر نفت و گاز اکتشافی در این منطقه است، اما نبیه بری، سخنگوی مجلس لبنان، اقدامات اسرائیل را نوعی اعلان جنگ قلمداد کرده است.

از سوی دیگر، وزیر دفاع اسرائیل نیز طی سخنرانی در دانشگاه تل آویو، برنامه های لبنان برای حفاری در مناطق فراساحلی موردمناقشه به منظور اکتشاف نفت و گاز را تحریک آمیز و خصمانه نامید.

طبق اظهارات عبید، با توجه به مسائل داخلی و بحران های سیاسی که همچنان باعث تاخیر در عقد قراردادها و ممانعت از رشد صنعت نفت لبنان می شود، دیگر تولیدکنندگان نفت به عنوان رقبای جدی این کشور در منطقه ظهور خواهند کرد.

در حال حاضر، لبنان می بایست برای تامین برق مورد نیاز داخلی در کوتاه مدت، به منابع جایگزین روی آورد، اما حل این بحران و رانتخاب گاز به عنوان منبعی برای تامین برق در طولانی مدت، مسئله ای است که به اعتقاد جسیکا عبید، به نسل های آینده واگذار خواهد شد.

Twitter Google+ Facebook
261 views
طراحی سایت : بیتانگار