تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر : 15035

مشکل استاندارد سوخت کشتی‌ها برای ایران

در صورتی که ایران کیفیت محصولات نفتی خود را ارتقاء ندهد، استاندارد جدید سازمان بین المللی دریانوردی برای سوخت کشتی‌ها صادرات کشور را دچار مشکل خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز، پنج شنبه ۱۷ اسفند ماه گزارش داد که بر اساس استاندارد جدید این سازمان، میزان غلظت گوگرد سوخت کشتی‌ها از سال ۲۰۲۰ نبایستی به بیش از نیم درصد برسد. هم اکنون، این شاخص بر اساس تصمیم سال ۲۰۱۲ سازمان بین المللی دریانوردی حدود ۳.۵ درصد است.

بر اساس گزارش سایت رسمی این نهاد بین المللی، استاندارد جدید از اول ژانویه سال ۲۰۲۰ اعمال خواهد شد.

ایران، یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده سوخت کشتی، خصوصا در منطقه است و روزانه نزدیک ۴۰۰ هزار بشکه نفت کوره (مازوت) و گازوئیل صادر می‌کند. ایران همچنین یکی از مهمترین مراکز سوخت‌گیری کشتی‌ها در خلیج فارس است. کشتی‌ها از سوخت گازوئیل و نفت کوره استفاده می‌کنند.

این در حالی است که میزان غلظت گازوئیل و نفت کوره صادراتی ایران به ترتیب ۱ درصد و ۳ تا ۳.۵ درصد است. در صورتی که کیفیت این محصولات ارتقاء نیابد، ایران بازار صادرات این محصولات در حوزه کشتی رانی از دست خواهد داد.

بر اساس آمارهای رسمی شرکت ملی نفت، ایران طی نه ماه سال جاری خورشیدی روزانه بیش از ۵۳ میلیون لیتر نفت کوره و گازوئیل صادر کرده است که بخش عمده‌ای از آن راهی امارات شده است. امارات بزرگترین مرکز سوخت رسانی به کشتی‌ها در خلیج فارس است و بخشی از این سوخت را از ایران وارد می‌کند.

خود ایران طی نه ماه سال جاری، روزانه نزدیک ۴.۵ میلیون لیتر مستقیما به کشتی‌ها سوخت رسانی کرده است.

میزان درآمد ایران از بابت صادرات و بانکرینگ (سوخت رسانی) این دو محصول نفتی سالانه بیش از هشت میلیارد دلار برآورد می‌شود.

این در حالی است که ایران در نظر دارد صادرات نفت کوره و گازوئیل خود را ۵۰ درصد افزایش دهد.

مشکل دیگر برای ایران، سهم چشمگیر نفت کوره بعنوان محصولی کم ارزش در خروجی پالایشگاه‌های کشور است. سهم این محصول در کل محصولات تولیدی پالایشگاه‌ها به ۲۴ درصد می رسد. ایران سال گذشته اعلام کرد که برای ارتقاء پالایشگاه‌ها نیاز به ۱۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری است تا هم کیفیت محصولات بهتر شود و هم سهم نفت کوره از محصولات نهایی تولید شده به ۱۰ درصد کاهش یابد. سهم نفت کوره از صادرات محصولات نفتی ایران نیز حدود ۸۵ درصد است.

ایران روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت خام پالایش می‌کند که نتیجه آن تولید روزانه ۲۴۰ میلیون لیتر بنزین، نفت سفید، گاز مایع، گازوئیل و نفت کوره است. سهم گازوئیل از محصولات تولیدی یاد شده نیز ۳۸.۵ درصد است.

Twitter Google+ Facebook
406 views
طراحی سایت : بیتانگار