تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر : 15093

خالی ماندن ظرفیت تولید اولین طرح پارک پتروشیمی

همزمان با آغاز شمارش معکوس برای بهره برداری از دو مجتمع پارک پتروشیمی ایران در عسلویه در سال ۹۷ اولین طرح این پارک پتروشیمیایی امسال با ۹۱ درصد ظرفیت خالی تولید داشته است.

به گزارش انرژی امروز، حدود یک دهه قبل ساخت اولین پارک پتروشیمی ایران در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با هدف تکمیل زنجیره استایرن آغاز شد.

اولین پارک پتروشیمی ایران در عسلویه شامل چهار طرح پلی استایرن انبساطی انتخاب با ظرفیت تولید سالانه ۲۵۰ هزار تن، کیمیا صنایع دالاهو با ظرفیت تولید سالانه ۱۲۰ هزار تن پلی استایرن انبساطی، طرح توسعه و ABS پتروشیمی جم با ظرفیت تولید ۲۶۰ هزار تن و شیمیایی صدف با ظرفیت تولید سالانه ۱۳۶ هزار تن EBSR بود.

با بهره برداری از این پارک پتروشیمی قرار شد سالانه حدود ۵۲۰ تا ۵۲۵ هزار تن استایران تولیدی پتروشیمی پارس تحویل طرح‌های پارک پتروشیمی با هدف تکمیل محصولاتی با ارزش افزوده و در ادامه تکمیل زنجیره ارزش محصول «استایرن» در صنعت پتروشیمی کشور شود.

بر این اساس اولین طرح این پارک پتروشیمیایی به نام پلی استایران انبساطی انتخاب اواسط امسال با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال به صورت رسمی در مدار بهره برداری قرار گرفت که به دلیل اختلاف در تعیین قیمت خوراک استایرن عملا این طرح با ۹ درصد ظرفیت در طول ۱۰ ماهه نخست سال جاری تولید کرده به طوری که کل تولید این مجتمع پتروشیمی حدود ۲۲ هزار تن بوده درحالی که قرار بود امسال بیش از ۱۰۰ هزار تن محصول در این واحد تولید شود.

همزمان با توقف غیر رسمی تولید و به عبارتی تولید با بیش از ۹۰ درصد ظرفیت خالی در پتروشیمی انتخاب، پیش‌بینی می‌شود سال آینده طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی جم در قالب تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن ABS، ۳۰ هزار تن SBS، ۱۵ هزار تن SB و ۱۵ هزار تن LCBR در مدار بهره برداری قرار بگیرد.

در شرایط فعلی مجموعه پیشرفت این طرح های توسعه پتروشیمی جم کمی بیش از ۶۰ درصد بوده که احتمال آغاز تولید از واحد ABS در سال ۹۷ وجود دارد.

پتروشیمی صدف با حدود ۴۲ درصد پیشرفت اجرایی و کیمیا صنایع دالاهو هم با حدود ۸۵ درصد پیشرفت از دیگر طرح های در دست اجرای اولین پارک پتروشیمی ایران در عسلویه هستند که احتمال بهره برداری از فاز نخست کیمیا صنایع دالاهو با ظرفیت تولید سالانه ۶۰ هزار تن پلی استایران انبساطی وجود دارد.

در این بین پتروشیمی تخت جمشید پارس هم از دیگر طرح های مصرف کننده خوراک استایرن بوده که با دریافت سالانه حدود ۵۰ هزار تن استایرن امکان تولید ۵۵ هزار تن پلی استایرن را دارد که در طول ۱۰ ماهه نخست امسال هم این مجتمع با ۴۹ درصد ظرفیت اقدام به تولید کرده و عملا بیش از نیمی از ظرفیت تولید این مجتمع پتروشیمی خالی مانده است.

Twitter Google+ Facebook
416 views
طراحی سایت : بیتانگار