تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر : 14483

حمایت از حضور هلند در پروژه‌های انرژی ایران

رییس‌جمهوری گفت: ایران اسلامی آماده گفت‌وگو با دوستان خود در اتحادیه اروپا برای تقویت امنیت و ثبات در منطقه و همچنین ادامه مبارزه با تروریسم است.

حسن روحانی امروز در دیدار خانم سیخرید کاخ با یادآوری فضاسازی‌های هدفمند برخی کشورها علیه برنامه موشکی ایران به مرور دوران دفاع مقدس و موشکباران شهرهای ایران از سوی رژیم صدام و سکوت مجامع بین‌المللی از یک سو و خودداری کشورها از فروش موشک برای پاسخ متقابل به تجاوزات دشمن بعثی از سوی دیگر پرداخت.

وی تاکید کرد: مردم ایران با داشتن این تجربه تاریخی و امنیت ملی نسبت به طرح هر موضوعی در این ارتباط حساس بوده و به راستی و درستی معتقدند که قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره نیست.

رییس جمهموری خاطرنشان کردد: ما در عین حال علاقه مندیم درمورد فروش گسترده تسلیحات مخرب به کشورهای منطقه که عمدتا از سوی کشورهای غربی انجام می‌شود، با دوستان خود گفت و گو کنیم؛ مخصوصا فروش هواپیماها و موشک‌های مرگباری که از آنها برای کشتار و آواره کردن مردم و نابودی مناطق مسکونی و زیرساخت‌های یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روحانی انتقال موشک از ایران به یمن را اتهامی کاملا نادرست و بی اساس عنوان کرد و یادآور شد: طرح این اتهامات بی اساس‌‌ نمی‌تواند به حل مشکلات کمک کند.

وی گفت: باید به جای این فرافکنی‌ها، تلاش‌ها در مسیر پایان فوری جنگ ، برقراری آتش بس، کمک به مردم به شدت نیازمند یمن و در نهایت آماده سازی زمینه برای آغاز گفت و گو‌های یمنی – یمنی، متمرکز شود.

‌‌رییس‌جمهوری تصریح کرد: ایران اسلامی از هر تلاشی در این راستا حمایت و پشتیبانی خواهد کرد و آماده گفت وگو با دوستان خود در اتحادیه اروپا برای تقویت امنیت و ثبات در منطقه و همچنین ادامه مبارزه با تروریسم است.
برجام مجموعه‌‌ای است که‌‌ نمی‌توان موردی به آن افزود یا کم کرد

روحانی همچنین به نقش برجام در تقویت همکاری‌های مشترک اشاره و تاکید کرد برجام مجموعه‌‌ای است که‌‌ نمی‌توان چیزی به آن افزود و یا از آن کم کرد و جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که طرف‌های مقابل به تعهداتشان دربرجام پایبند باشند، برای حفظ آن، همه تلاش خود را به کار می‌گیرید و بی تردید در میان هفت کشور، آغاز گر نقض برجام نخواهد بود.

وی با بیان نقش اتحادیه اروپا در روند تدوین برجام و ضرورت تداوم این نقش ارزشمند و سازنده برای حفظ و ثبات آن، گفت: جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های خوبی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است و ۹ گزارش آژانس تایید می‌کند که تهران بر خلاف برخی طرف‌ها که کاملا به تعهداتشان عمل نکرده‌اند، به همه تعهداتش پایبند بوده و به آنها عمل کرده است.
از مشارکت شرکت‌های هلندی درطرح‌های ایرانی حمایت می‌کنیم

‌‌رییس‌جمهوری همچنین در این دیدار با تشکر از ابراز همدردی دولت هلند در حادثه غمبار سقوط هواپیمای مسافربری اظهارداشت: هیچ مانعی در روند روابط رو به رشد دو کشور وجود ندارد و ما آماده توسعه این روابط در همه بخش‌ها هستیم.

وی به ظرفیت‌های گسترده برای تقویت همکاری‌های ایران و هلند اشاره کرد و یادآور شد: سطح مبادلات تجاری دو کشور هم‌اکنون حدود یک میلیارد یورو است که این رقم باید ارتقاء یابد.

‌‌رییس‌جمهوری تقویت همکاری‌های بانکی را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی ضروری خواند و بر اهمیت تشویق و ترغیب بانک‌های هلندی برای ایجاد پیوندهای استوارتر با طرف‌های ایرانی خود از سوی دولت هلند تاکید کرد.

روحانی افزود: ایران از حضور و مشارکت شرکت‌های هلندی در پیشبرد طرح‌های مرتبط با حوزه‌های انرژی، محیط زیست، کشاورزی ، حمل و نقل و صرفه جویی در مصرف انرژی و گردشگری حمایت می‌کند.

سیخرید کاخ وزیر خارجه هلند نیز در این دیدار با تسلیت به دولت و ملت ایران به مناسبت حادثه سقوط هواپیما و جان باختن شماری از ایرانیان گفت: اتحادیه اروپا و هلند به عنوان عضوی از این اتحادیه مصمم هستند که روابط خود را در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران گسترش و توسعه دهند.

وی اظهارداشت: شرکت‌های هلندی آماده اند که مشارکت فعال تری در روند پیشبرد طرح‌های ایران در ارتباط با فناوری‌های نوین ، کشاورزی و صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشند و دولت هلند این شرکت‌ها را برای گسترش فعالیت‌های خود در ایران، تشویق و ترغیب می‌کند.

سیخرید کاخ با تاکید بر تعهد اتحادیه اروپا به اجرای برجام، به نقش برجام در توسعه این روابط در زمینه‌های مختلف اشاره و بر ضرورت تداوم روند گفت وگو‌ها میان ایران و اتحادیه اروپا برای تقویت اعتماد سازی در حوزه‌های مورد علاقه تاکید کرد.

وزیر خارجه هلند به برنامه موشکی ایران اشاره کرد و گفت: نیاز برنامه تسلیحاتی ایران برای دفاع از خود را مشروع و آن را به رسمیت می‌شناسیم.

وی همچنین با بیان ضرورت تلاش‌ها برای پایان دادن به فاجعه انسانی در یمن تصریح کرد: هلند معتقد است که باید فورا در یمن آتش بس برقرار و فرآیند گفت وگوی ملی در آن کشور برای ایجاد ثبات و امنیت آغازشود.

Twitter Google+ Facebook
161 views
طراحی سایت : بیتانگار