تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر : 15122

امکان شکایت از پاکستان درباره قرارداد گازی

یک کارشناس مسایل منطقه‌ای معتقد است ایران بابت عدم پایبندی پاکستان به تعهدات خود درباره خط انتقال گاز می‌تواند به مراجع بین‌المللی شکایت کند.

فرزاد رمضانی بونش با اشاره به سفر ظریف به اسلام آباد با بیان اینکه «موضوع خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان می‌تواند یکی دیگر از محورهای مورد بحث در این سفر باشد»، گفت: طی یک دهه گذشته مساله خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان مدنظر مقامات دو کشور بوده اما با موانع مختلف داخلی دو کشور همچنین مسائل منطقه‌ای، بین‌المللی، تحریم و یا اعمال فشار آمریکا موجب شده تا روند دسترسی کامل به خط لوله انتقال گاز با چالش‌ها و موانعی روبه‌رو شود.

رمضانی بونش در ادامه با اشاره به اینکه «دو دیدگاه در مورد مساله خط لوله گاز وجود دارد»، گفت: نخست اینکه پاکستان همچنان در روند انتقال گاز تعلل می‌کند از سوی دیگر از منابع گازی دیگری همچون قطر هم استفاده می‌کند؛ البته ما می‌توانیم بحث شکایت از پاکستان را در عدم تعهد به قرارداد هم مدنظر قرار دهیم.

وی درباره اینکه «آیا خط لوله گازی تاپی (ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند) بر این مساله تاثیرگذار است؟»، ابراز کرد:‌ به نظر می‌رسد این مساله ارتباط کمی با یکدیگر دارد؛ اما مهمترین علت تعلل پاکستان در این زمینه اعمال فشار آمریکایی‌ها است. گرچه پاکستان مانند هر بازیگر قدرت‌مندی تلاش می‌کند تا مسیرهای دیگری را برای واردات گاز داشته باشد.

Twitter Google+ Facebook
81 views
طراحی سایت : بیتانگار