تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر : 14443

اقدامات اقتصادی بانک مرکزی برای ثبات بازار ارز

بازار سهام در مدار رشد کم نوسان هفته های اخیر همچنان در حال حرکت می باشد. در هفته گذشته شاخص کل بورس تهران رشد ۰.۰۵ درصدی داشت. تردید سرمایه گذاران به چشم انداز بازار سرمایه به دلیل بلاتکلیفی در روند قیمت ارز، ریسک سیستماتیک عدم تائید برجام توسط آمریکا و همچنین احتمال کاهش قیمت کامودیتی ها در بازار جهانی موجب عدم شکل گیری معاملات پررونق در بازار سهام شده است. این در حالی است که بازدهی شاخص کل بورس تهران در کمتر از ۱۱ ماهه اخیر بیش از ۲۷ درصد شده است.

در روز چهارشنبه، بانک مرکزی اقداماتی را جهت بازگرداندن ثبات به بازار ارز اعلام کرد. این اقدامات شامل سه مورد می باشد:

  • به شبکه بانکی کشور اجازه داده می­شود از تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ به مدت ۲ هفته نسبت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد اقدام کند.
  • به شبکه بانکی کشور اجازه داده می­شود گواهی سپرده ریالی ارز بنیان با سررسیدهای ۱ و ۲  ساله منتشر کند.
  • بانک مرکزی نسبت به پیش فروش شش ماهه سکه بهار آزادی با نرخ ۱۴ میلیون ریال و پیش فروش یک ساله سکه بهار آزادی با نرخ ۱۳ میلیون ریال از طریق شعب منتخب بانک ملی اقدام خواهد کرد.

اقدامات فوق در راستای کاهش ورود نقدینگی جدید به بازار ارز جهت حفظ پول یا سوداگری صورت می گیرد. بدین صورت که بانک مرکزی سود مناسبی برای سپرده گذاری ریالی و ارزی و همچنین سکه تعیین کرده تا افراد مختلف با انتظارات تورمی مختلف نسبت به خرید آنها و کسب سود اقدام کنند. دو اقدام اول به معنی افزایش نرخ بهره و سیاست انقباضی می باشد که در زمان افزایش نرخ ارز، سیاست درستی محسوب می شود و می تواند موجب کاهش نرخ ارز شود. اما نکته عجیب قسمت سوم این اقدامات می باشد که شامل پیش فروش سکه با قیمتی مشخص می باشد که به معنی ثابت نگه داشتن دلار و اونس جهانی در بازه زمانی شش ماه و یکسال آتی می باشد. در حقیقت بانک مرکزی با منابع مالی خود ریسک افزایش قیمت دلار و طلای جهانی را پوشش داده است. پوشش ریسک افزایش قیمت دلار به دلیل تعدیل انتظارات تورمی نسبت به ارز می باشد اما سوال اینجاست که بانک مرکزی چرا ریسک افزایش قیمت اونس جهانی را نیز پوشش داده است؟ به طور مثال چنانچه قیمت طلای جهانی ۲۰ درصد در بازه یکساله افزایش پیدا کند، بانک مرکزی باید این افزایش ۲۰ درصد را از طریق منابع مالی خود برای خریداران سکه پوشش دهد. آیا بهتر نبود این پیش فروش ها به نحوی انجام میشد که این ریسک را پوشش نمی داد؟

اقتصاد جهانی

در بازار جهانی، مهمترین اتفاق افزایش مجدد قیمت طلای جهانی بود. در روز چهارشنبه  با انتشار گزارش تورم آمریکا که حاکی از رشد مناسب تورم به مقدار ۰.۵ درصد یعنی ۰.۲ درصد بیش از انتظارات کارشناسان بود، طلا کمی افت کرد و به زیر ۱۳۳۰ دلار در هر اونس نیز رسید منتهی با انتشار گزارش مربوط به  شاخص خرده فروشی در این کشور که دقایقی بعد از گزارش تورم منتشر شد، کاهش ۰.۳ درصدی این شاخص در حالی که انتظار کارشناسان رشد ۰.۲ درصدی بود، موجب افزایش نرخ اونس جهانی شد و حتی قیمت این فلز گرانبها در روز جمعه به بالای ۱۳۶۰ دلار در هر اونس نیز رسید اما در نهایت با انتشار خبرهای مثبت در بخش ساختمان آمریکا، در قیمت ۱۳۴۸ دلار در هر اونس بسته شد.

Twitter Google+ Facebook
170 views
طراحی سایت : بیتانگار