تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر : 14966

آتش‌بس شکننده در هیوستن؟/شیل کوتاه نیامد

روز دوشنبه و در رستوران گارو در هیوستن، دور چند میز شام، مدیران شیل نفت ایالات متحده در محاصره وزرای نفت و مقامات اوپک، شام ماهی و استیک داشتند. و البته حرف‌های زیاد برای گفتن. اشتیاقی که CERAWeek برایشان به وجود آورد.

به گزارش انرژی امروزالبته دو موضوع مهم یعنی قیمت نفت و کاهش تولید نفت اوپک، چندان موضوع بحث نبود.

تیم داوو، مدیر اجرایی شرکت پیونیر نچرال ریسورس می‌گوید: در واقع بیشتر شبیه یک گروه مردم با سلایق مشترک بودیم. و واقعا گفت‌وگوهایمان عالی بود.

او ادامه می‌دهد که محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک، سخنرانی کرد و «اصلی‌ترین موضوع صحبتش این بود که ما باور داریم که تقاضای نفت به شدت در حال رشد است».

یک سال و نیم پیش به چنین برنامه شامی فکر کردن هم مشکل بود. هر دو طرف در جنگ قیمت روبه روی هم بودند و برخی از شرکت‌های نفت شیل هم نتوانستند دوام بیاورند.

اوپک تمام توان خود برای تولید نفت را از سال ۲۰۱۴ به کار بست و در نبرد برای به دست گرفتن سهم خود از بازار و بیرون راندن شیل از این تجارت، قیمت نفت را پایین آورد.

قیمت نفت جرقه بحران اقتصادی این صنعت را زد و نفت به قیمت ۲۷ دلار در هر بشکه فروخته شد. اما شیل توانست هزینه‌هایش را کاهش دهد و در نهایت کاهش قیمت دردسری بزرگ برای خود اوپک شد.

بعد از آن توافق کاهش تولید اوپک در سال ۲۰۱۷ راه را برای شیل هموار کرد تا سهم خود از بازار جهان را بگیرد.

از آن زمان تاکنون، آتش‌بسی شکننده بین اوپک و شیل برقرار بوده است. هرچند وزرای اوپک با شیلی‌ها بر سر میز شام نشستند، اما هنوز هم برایشان گران است که تولید خود را کاهش دهند و بازار را در اختیار شیل بگذارند تا هر طور که دلشان می‌خواد مرکب مراد خویش برانند.

رویترز می‌نویسد قوانین ضد انحصار ایالات متحده به این شرکت‌ها اجازه نخواهد داد تا برای کنترل عرضه نفت به بازار یا افزایش قیمت‌ها به یک توافق کاهش تولید برسند.

اما شرکت‌های شیل از آنچه که قادر به انجامش نیستند اما اوپک آن را انجام می‌دهد سود می‌برند و این می‌شود افزایش تولید نفت ایالات متحده به روزانه ۱۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۷.

گاهی اوپکی‌ها نشانه‌هایی از ناراحتی‌هایشان را بروز می‌دهند. مثلا امانوئل ایبی کاچیکوو،‌ وزیر نفت نیجریه روز دوشنبه به رویترز گفته بود «برخی از شرکت‌های نفتی که در شیل فعال هستند همان‌هایی هستند که با اوپکی‌ها هم کار می‌کنند» و این شرکت‌ها باید «همان مسوولیتی را که در باره قیمت نفت دارند بپذیرند».

سال گذشته که این دو طرف گرد هم آمده بودند، وزیر نفت عربستان سعودی گفته بود که کشورش نباید مجبور به پذیرش سرمایه‌گذاری دیگران شود. اما هم وزرای اوپک و هم مدیران شیل می‌دانند که کاری وجود ندارد که شرکت‌های شیل از عهده انجامش برنیایند.

مدیران شیل از آنچه که در این شام کاری گذشت چیزی بروز ندادند.

مارک پاپا، مدیر اجرایی سنتنیال ریسوری دولوپمنت گفت «یک شام معمولی و پیش‌پا افتاده. صرفا بیانیه‌ای که می‌گفت همه باهم کار کنند تا عرضه نفت بازار به خوبی پیش رود و همه از اینکه باهم کار می‌کنند خوشحال هستند!»

در این شام کاری، بارکیندو به همراه وزرای نفت قطر، امارات و گینه استوایی حضور داشتند.

گابریل اوبیانگ، وزیر نفت گینه استوایی در مورد این شام کاری به رویترز گفت «موضوع مهم این بود که اطلاعاتمان در مورد پروژه‌هایمان به اشتراک گذاشته شد و برای همه سودمند بود».

او ادامه داد «موضوع مهم این است که شیل قادر است چقدر سرمایه‌گذاری کند و پیش‌بینی‌های‌شان چطور است چون معمولا برآوردهای خوبی دارند».

اما ریان لانس، مدیر اجرایی کونوکوفیلیپس که در کنفرانس روز سه شنبه صحبت می‌کرد گفت «ما فقط تصمیم گرفتیم با آغوش باز از نوسانات استقبال کنیم. رشد تولید شیل در راه است. بیشتر رشد تقاضا را هم پوشش خواهد داد. بنابراین اوپک باید به کاهش تولیدش ادامه دهد تا بازار تعادل یابد».

البته لانس دعوت به این شام را نپذیرفته بود.

اما داوو می‌گوید که صحبت‌های بارکیندو در شام کاری نشان داد که چالش سهم در تقاضای جهانی نفت را می‌فهمد.

داوو ادامه داد: تولید کنندگان شیل، تولید کنندگان اوپک، تولید کنندگان غیراوپک، همگی باید مطمئن باشند که در سال‌های طولانی آتی نیاز بازار را رفع خواهند کرد. از این نقطه نظر، من فکر می‌کنم که شیل سهم مهمی در برآورد این تقاضا دارد و در شام کاری هم این موضوع تایید شد.

Twitter Google+ Facebook
256 views
طراحی سایت : بیتانگار