تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۸ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 13710

گزارش تفریغ نباید رسانه‌ای می‌شد/ وزارت نفت شفاف سازی کند

یک اقتصاددان درباره گزارش دیوان محاسبات از نفریغ بودجه ۱۳۹۵ گفت: اگر ابهامی در مسائل وجود دارد، وزارت نفت بجای موضع گیری باید شفاف سازی کند و دو طرف مسائل را حل و فصل کنند؛ نه اینکه بجای توضیح به مسائل، موضع بگیرند.
محمدقلی یوسفی در گفتگو با انرژی امروز در خصوص گزارش دیوان محاسبات و پاسخ وزارت نفت توضیح داد: متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم شفافیت و قدرت های موازی، در تمام نهادها و وزارتخانه‌ها یک سری ابهامات در خصوص درآمدها و هزینه‌ها و منابع وجود دارد که به هر شکلی، دیوان محاسبات و نهادهای بازرسی کننده، به آنها ورود پیدا می کنند.
وی با بیان اینکه هرکدام از این سازمان ها یک سری وظایف دارند، افزود: وظیفه نهاد بازرسی کننده بررسی و گزارش و وظیفه نهاد مربوط پاسخگویی است.
یوسفی خاطرنشان کرد: اما این مشکل نباید در رسانه‌ها بازتاب پیدا کند. اشکال از جایی آغاز می شود که مسئولان ما رودررو مسائل را حل و فصل نمی کنند و آن را به رسانه‌ها انتقال می دهند.
این اقتصاددان تصریح کرد: مسائل را باید از طریق اداری و نهادهای مربوطه حل کرد نه اینکه دست به افشاگری در رسانه‌ها زد. حتی اگر مساله یا موردی در خصوص نهاد یا دولت قبلی وجود دارد؛ باید از طریق نهاد مربوطه رفع شود.
به اعتقاد یوسفی، رئیس دیوان محاسبات، فرد متخصصی است و دانش و اشراف کامل به قضایا را دارد و بدون حساب و کتاب حرفی را نمی زند.
وی تصریح کرد: اگر ابهامی در مسائل وجود دارد، وزارت نفت به جای موضع گیری باید شفاف سازی کند و دو طرف مسائل را حل و فصل کنند؛ نه اینکه به جای توضیح به مسائل، موضع بگیرند.
وی تاکید کرد: این پذیرفتنی نیست که اگر در نهادی مشکلی وجود دارد، مسئولین مقصر نیستند؛ بلکه باید مسئولان نظارت داشته باشند.
یوسفی خاطرنشان کرد: بهتر است وزارت نفت مسائل را دقیق و شفاف برای عموم مردم روشن کند.
این اقتصاددان با بیان اینکه دیوان محاسبات موضوع را در مجلس، درست جایی که باید مطرح می شده، مطرح کرده است، گفت: اگر اشتباهی صورت گرفته است، وزارت نفت باید در رسانه آن را تفهیم کند.
وی با بیان اینکه باید مسائل آنقدر شفاف باشد که سوءتعبیر نشود، اظهار داشت: قرار نیست که وزارت نفت جای دولت و هیات وزیران تصمیم بگیرد و منابع را جابجا کند. حتی اگر توجیهی هم وجود داشته باشد، باید به نهادهای بازرسی کننده که به قوانین اشراف دارند، توضیح داده شود.
یوسفی با اشاره به حق وزارت نفت در دفاع از خود در رسانه ملی و اعلام آمادگی بیژن زنگنه برای برگزاری جلسه مشترک تلویزیونی با حضور عادل آذر رییس دیوان محاسبات، خاطرنشان کرد: اگر سوءتعبیری وجود دارد، باید وزارت نفت آن را در سیما شفاف سازی کند.
وی با معیوب دانستن سیستم اداری کشور خاطرنشان کرد: ما نباید تا چیزی ثابت نشده است، آن را رسانه‌ای کنیم.
یوسفی تصریح کرد: کار هیچ نهادی افشاگری نیست. کار نهادها بررسی است. افشاگری را رسانه‌ها باید انجام دهند.
این اقتصاددان در پایان با اشاره به اظهارات وزیر نفت خاطر نشان کرد: باید دید آیا توضیحات وزارت نفت مورد قبول نهادهای نظارتی قرار می گیرد؟

Twitter Google+ Facebook
103 views
طراحی سایت : بیتانگار