تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۳ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 13541

چین: افزایش واردات نفت/افزایش صادرات محصولات نفت

هرچند چین نفت بسیار کمی تولید می‌کند اما نفت بسیار زیادی پالایش می‌کند. اطالاعات آماری که پکن منتشر می‌کند نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین مصرف کننده نفت آسیا با افزایش میزان تقاضای داخلی نفت، میزان واردات خود را افزایش می‌دهد.

به گزارش انرژی امروز سال گذشته، تولید نفت خام در چین حدود ۴ درصد کاهش داشت و به رقم ۱۹۱.۵۱ میلیون تن یا حدود ۳.۸۵ میلیون بشکه در روز رسید که کمترین میزان در ۹ سال گذشته بوده است.

این میزان کاهش تولید با واردات بیشتر جبران شد، وارداتی که مقدار آن به طور مرتب در حال افزایش است، و با ثبت افزایش سالانه ۱۰.۱ درصدی به ۸.۴۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. در ماه نوامبر این مقدار واردات به ۹ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

برهمین اساس، اویل‌پرایس به نقل از بلومبرگ پیش‌بینی می‌کند که کاهش تولید نفت داخلی چین در کوتاه مدت ادامه خواهد داشت اما چین به دنبال گاز طبیعی هم هست.

در ماه دسامبر، در پی تلاش چین برای مقابله با سرمای شدید و نیز جایگزینی گاز با زغال سنگ، واردات گاز چین به بالاترین میزان خود رسید. این واردات با رسیدن به رقم ۷.۸۹ میلیون تن ۲۰ درصد نسبت به ماه نوامبر افزایش نشان می‌دهد.

سال گذشته رکورد دیگری نیز به ثبت رسید و آن افزایش تولید گاز طبیعی داخلی به ۱۴۷.۴ میلیارد متر مکعب است که به دنبال مقابله این کشور با آلودگی هوا به بوده است.

سال گذشته پالایش نفت در چین ۵ درصد افزایش یافت و به رکورد ۵۶۸ میلیون تن رسید.

حالا غول نفت و گاز دولتی چین CNPC پیش‌بینی کرده است که تقاضای برای نفت در چین با افزیش ۴.۶ درصدی در سال جاری به ۱۲ میلیون بشکه در روز برسد.

پالایشگاه‌های این کشور هم برای ۳۶ میلیون تن متریک ظرفیت اضافی برنامه ریزی کرده‌اند که برابر با ۷۲۳ هزار بشکه در روز است. بنابراین کل نیاز کشور به ۱۶.۲۳ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

تمامی این موارد خبرهای خوشی برای صادرکنندگان نفت است و اما خبر خوبی برای پالایشگاه‌های آسیایی نیست. صادرات نفت خام ایالات متحده به چین در حال رشد است. از طرفی روسیه هم قرار داد.

توسعه خط لوله اقیانوس آرام-شرق سیبری بین روسیه و چین در اول ژانویه عملیاتی شد، و حجم صادرات روسیه را از ۱۵ به ۳۰ میلیون تن در سال یا تقریبا برابر با ۲۲۰ میلیون بشکه در روز می‌رساند.

از سویی چین در حال افزایش صادرات محصولات نفتی خود است و بیش از پیش دیگر رقبای پالایشگاهی آسیایی خود را که با قیمت بالای نفت دست و پنجه نرم می‌کنند را کنار می‌زند.

چین حریصانه نفت بیشتری می‌مکد و امسال پالایشگاه‌های این کشور رکورد دیگری به ثبت می‌رسانند.

چین هنوز هم بزرگ‌ترین بازار نفت دنیاست.

Twitter Google+ Facebook
252 views
طراحی سایت : بیتانگار