تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 14157

چینی‌ها نفت را قیمت‌گذاری می‌کنند

چینی ها قرار است ماه آینده میلادی نفت پایه چینی را با هدف افزایش سطح اثرگذاری این کشور در بازار جهانی نفت به دنیا معرفی کنند.

به گزارش رویترز، برخی مقامات چینی که نخواستند نامشان فاش شود،گفته اند که دولت این کشور قرار است در ۲۶ مارس سال جاری میلادی نفت پایه خود را بر مبنای واحد پول این کشور عرضه کند.

در حال حاضر نفت‌ پایه،یعنی نفتی که براساس آن قیمت نفت‌های مختلف تعیین می‌شود در اختیار برنت لندن و وست تگزاس نیویورک است.

این دو نفت پایه بیش از نیم‌قرن است که جهان با دو این دو نفت پایه و برمبنای دلار معامله می‌کنند.

چینی ها اعلام کرده اند که قصد دارند نفت پایه خود را برمبنای یوآن قیمت گذاری کرده و در بازار شانگهای ارائه کنند.

هدف چین از این اقدام، تقویت ارزش پولی کشور و افزایش اثرگذاری در بازار نفت اعلام شده است.

چین که در حال حاضر بزرگترین خریدار نفت جهان است،می خواهد نفت در برابر یوآن را اجرایی کند.

این برنامه از ۶ سال پیش مطرح شده بود اما به‌دلیل بی‌ثباتی‌های مختلف در بازار سرمایه چین و نوسان ارزش پول این کشور در مقابل بحران‌های اقتصادی، تردیدهایی درباره توانایی اقتصاد این غول آسیایی برای میزبانی از قیمت جهانی مطرح شده بود که موجب تعویق اجرای آن شد.

اجرای نفت پایه چین، می‌تواند گام نخست برای پایان یکه‌تازی دلار در اقتصاد جهان باشد اما نگرانی‌های کشورها و معامله‌گران بین‌المللی هنوز هم وجود دارد.

یکی از نگرانی‌های اصلی، بحث دسترسی به یوآن است،زیرا اقتصاد این کشور به‌شدت دولتی دارد و یوآن به‌طور کاملا مصنوعی از سوی دولت در کنترل قرار دارد که این مسئله می‌تواند دسترسی به پول کافی برای معاملات را مختل کند.

Twitter Google+ Facebook
168 views
طراحی سایت : بیتانگار