تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 13852

پشت‌پرده نفتی بخشنامه ارزی علیه ۴کشور

ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از چین، هند، کره و ترکیه ممنوع شد.

به گزارش انرژی امروز، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در بخشنامه‌ای به بانک مرکزی و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشور‌های چین، هند، کره و ترکیه را ممنوع اعلام کرد.

گفتنی است همکاری‌های تجاری ایران با این چهار کشور به دلایل بعضا متفاوت در ماه‌های اخیر دچار مشکلات جدی شده است که مهمترین مساله هم، دریافت ارز حاصل از صادرات بوده است.

در این میان، وزارت نفت و صادرکنندگان محصولات پتروشیمی برای صادرات نفت خام و محصولات خود دچار مشکلات جدی شده‌اند. علاوه بر محدودیت‌های بانکی که در قالب سیستم FATF و سایر مسایل بانکی متوجه ایران است؛ این کشورها به‌ویژه چین و کره جنوبی خواستار انتقال کل یا بخشی از ارزش صادرات نفتی و پتروشیمی ایران با واحدهای پولی خود و یا تبدیل آن به خط اعتباری برای صادرات کالاهای خود به ایران (مشابه دوران تحریم) شده‌اند که در نتیجه، یا درصدی هزینه برای تغییر پول دریافتی به یورو به ایران تحمیل می‌شود و یا عملا پول‌های ایران تا زمان سفارش‌های واردات کالا نزد این کشورها بلوکه می‌شود.

در جهت کاهش این هزینه‌ها، وزارت نفت در ماه‌های اخیر تلاش کرده بازارهای جدیدی برای صادرات نفت خام را جایگزین بخشی از سهم فروش به مشتریان مهم آسیایی خود کند و به همین جهت نیز، از نیمه سال گذشته میلادی به‌تدریج شاهد کاهش میزان صادرات نفت ایران به این کشورها نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن هستیم.

طبق تازه‌ترین گزارش خبرگزاری رویترز، واردات نفت خام ایران از سوی خریداران بزرگ آسیایی ۱۶.۳ درصد در دسامبر سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن کاهش یافت.

این کاهش واردات به رغم تلاش تهران برای حفظ مشتریان آسیایی ارزشمند خود از طریق کاهش قیمت روی داده است.

در مجموع، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در دسامبر ۱.۵۸ میلیون بشکه در روز نفت از ایران وارد کردند. میزان واردات آنها در کل سال میلادی گذشته، به ۱.۶۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۲.۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش داشت.

خرید نفت ایران از سوی چین در دسامبر سال میلادی گذشته ۱۷.۲ درصد نسبت به دسامبر سال ۲۰۱۶ کاهش یافت و به ۵۷۱ هزار و ۲۷۵ بشکه در روز رسید در حالیکه واردات هند ۶.۲ درصد کاهش یافت و به ۵۱۲ هزار و ۹۰۰ بشکه در روز رسید اما بالاترین میزان واردات نفت این کشور از ایران در ۹ ماه گذشته بود.

طبق آمار وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، واردات نفت ایران از سوی ژاپن در دسامبر نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۱۱.۲ درصد کاهش یافت و به ۲۱۸ هزار و ۷۵۷ بشکه در روز رسید.

میزان خرید نفت کره از ایران در دسامبر با ۳۱.۵ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۲۸۱ هزار و ۳۲ بشکه رسید.

Twitter Google+ Facebook
228 views
طراحی سایت : بیتانگار