تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 14313

مصرف انرژی ایران ۵/٧ برابر میانگین جهان/ «طرح ملی انرژی» دفن شد

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران معتقد است، مسئولان در خصوص صرفه جویی حرف می زنند، اما اتفاقی نمی افتد و حرف هایشان بایگانی می شود. باید حرف ها عملی شود نه در حد حرف باقی بماند.

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با انرژی امروز در خصوص صحبت های رئیس جمهور در روز ۲۲ بهمن و میزان مصرف انرژی در کشور و صرفه جویی در این خصوص گفت: مصرف بهینه انرژی بر اساس نیاز، در برخی کشورها اجرایی و نهادینه شده است و سابقه تاریخی دارد.

از دیدگاه پدیدار مهمترین موضوع در این زمینه فرهنگ مصرف است. وقتی به فرهنگ مصرف در کشور درست توجه نمی شود و اعتباری برای آن قائل نیستیم، فرقی نمی کند کدام مقام مسئول در این خصوص سخن بگوید، تا فرهنگ سازی نشود،هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

پدیدار یادآوز شد، ما در بین سایر کشورها، بیشترین میزان مصرف انرژی را داریم و مصرف انرژی ما ۵/٧ برابر میانگین انرژی جهانی است.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران می گوید: از نظر قانونی اقدامات زیادی شده است؛ اما چون فرهنگ جامعه پذیرا نبود،عملی نشد.

وی با بیان اینکه بیست سال پیش در موسسه فرهنگی مطالعات انرژی در تهران، بحث طرح ملی انرژی مطرح شده بود، گفت: آن زمان اولویت های مصرف انرژی در کشور تعیین شده بود و مشخص بود، یک توزیع متعارف از سهم انرژی تعریف شده بود. آن زمان قرار بود کارهای مطالعاتی در دولت و مجلس انجام شود که متاسفانه این طرح ها در همان موسسه مطالعات انرژی دفن شد و اجرایی نشد.

پدیدار تصریح کرد: در مردادماه امسال طرحی به مجلس رفت تحت عنوان سند جامع ملی انرژی کشور که تصویب شد و دولت هم آن را به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرد. اما از تابستان تا امروز که بیش از ۶ماه از این طرح می گذرد،هیچ اتفاقی نیفتاده است و فقط روی کاغذ کار انجام شده است.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران معتقد است، صحبت های رئیس جمهور هم می رود کنار آن مطالبی که روی کاغذ آمده و همان جا بایگانی می شود.

پدیدار تصرحی کرد: اما آن چیزی که حائز اهمیت است و ما باید برای خودمان اجرا کنیم، رفتار است.ما باید یک رفتار اقتصادی داشته باشیم. رفتار اقتصادی یعنی حداقل هزینه و حداکثر بازدهی، رفتار اقتصادی اگر در جامعه تعریف نشود، رفتار اجتماعی را هم نمی توان اصلاح کرد. اگر هم رفتار اجتماعی درست نشود، رفتار اقتصادی دچار مشکل می شود چرا که این دو لازم و ملزم یکدیگر هستند.

وی با اشاره به عدم فرهنگسازی در کشور تاکید می کند، از نظر من صحبت های رئیس جمهور به عنوان سرفصل و دستور العمل خوب است و ما باید به آن توجه کنیم.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی با ذکر مثالی گفت: وقتی شما منزل شخصی بروید که درجه دمای خانه اش روی ١٨یا ٢٠ باشد، اولین واکنش این است که می گویید چقدر خسیس است که حاضر نیست خانه اش گرم باشد. در صورتی که اگر ما رفتار اجتماعی درستی داشته باشیم می دانیم که دمای خانه باید بین ١٨تا ٢٠باشد و اگر سردمان است باید نوع پوشش را عوض کنیم و برای مثال پلیور بپوشیم.

پدیدار با بیان اینکه مهم این است که فرهنگ حاکم بر بهینه مصرف کردن وجود داشته باشد، گفت: تا زمانی که این فرهنگ بوجود نیاید هرچه بگوییم شعار است.

وی با اشاره به کشورهای پیشرفته دنیا خاطر نشان کرد:اول آموزش برای اینکه ملکه ذهن شود. باید همیشه آموزش دهیم تابهترین بازدهی را داشته باشیم.

پدیدار با انتقاد از عدم آموزش در کشور گفت: ما اصلا آموزش نداریم. کدام مدیر مسئولی است که از پشت میزش بلند شود و چراغ های اضافی را خاموش کند؟

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران الکترونیکی کردن لامپ ها یا روشویی ها را یکی از راهکارهای صرفه جویی دانست و گفت: راهکارهای زیادی برای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی وجود دارد که باید ابتدا آموزش داده شود، سپس فرهنگ سازی شود تا در مردم نهادینه شود.

وی معتقد است بالا رفتن قیمت حامل های انرژی تا یک کجایی جوابگو است و خاطر نشان کرد:بای ابتدا دید الگوی مصرف چه الگویی است؟ الگوی مبتنی بر توسعه صنعتی یا توسعه اجتماعی؟ آیا ما در کشورمان به اندازه کافی به توسعه صنعتی رسیده ایم و الان باید روی توسعه اجتماعی کار کنیم یا برعکس؟

پدیدار اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد ما روی هر دو الگو ضعف داریم.اگر ابتدا روی الگوی توسعه اجتماعی کار کنیم، باید رفاه ایجاد شود که نیاز به زیرساخت دارد و تقاضا ایجاد می شود که در نتیجه آن مصرف بالا می رود.

از دیدگاه پدیدار ابتدا باید مدل سازی شود تا زمانی که صحبت از صرفه جویی می شود، بتوانیم برای صرفه جویی مدلی ارائه دهیم و بر اساس مدل، فرایندسازی و سپس اجرایی کنیم.

رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی تهران در پایان خاطر نشان کرد، تا فرهنگ سازی نشود، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.

Twitter Google+ Facebook
129 views
طراحی سایت : بیتانگار