- عصر نفت – پایگاه خبری تحلیلی نفت و انرژی ایران - http://asrnaft.ir -

غرق شدن سانچی قیمت میعانات گازی آسیا را بالا برد/دندان تیز شرکت‌های آمریکایی به بازار گاز منطقه

۲ عامل افزایش تقاضای پالایشگاه‌ها و غرق شدن کشتی نفتکش سانچی ایران با یک میلیون بشکه میعانات گازی، قیمت این نوع سوخت را در آسیا افزایش داده است.

به گزارش فارس، به نقل از رویترز در حالی که افزایش تقاضا برای میعانات گازی از سوی پالایشگاه‌ها و نیز غرق شدن تانکر نفتی ایران با یک میلیون بشکه میعانات گازی در دریای چین قیمت این نوع سوخت را در منطقه آسیا افزایش داده است یک شرکت آمریکایی به دنبال استفاده از این فرصت است.

به گزارش رویترز شورون شرکت نفتی آمریکایی نخستین محموله میعانات گازی خود را از میدان وت‌استون استرالیا به تایلند فروخته است. در حال حاضر قطر ایران و استرالیا تامین کنندگان اصلی میعانات گازی در آسیا هستند و استرالیا تلاش می‌کند تا میزان عرضه میعانات گازی را از میدان وت‌استون افزایش دهد.

بر اساس منابع رویترز محموله ۶۵۰ هزار بشکه‌ای که شورون فروخته است این ماه بارگیری می‌شود و ظاهرا قرار است یک تخفیفی هم برای خریداران لحاظ شود.

«اونگ هان‌ وی» یک تحلیلگر ارشد در شرکت مشاوره‌ای FGE به رویترز گفت:در سال جاری کسری نیاز میعانات گازی منطقه آسیا تا ۹۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. این در حالی است که این رقم در سال گذشته ۷۰ هزار بشکه در روز بود.

بر اساس چشم‌انداز «پلاتز» تاجران انتظار دارند در سال جاری قیمت پرنوسانی را در بازار میعانات گازی آسیا ببینند و همچنین انتظار دارند میزبان صادرات میعانات گازی ایران کاهش و در مقابل صادرات استرالیا افزایش یابد.

از سوی دیگر ایران به دنبال این است که میعانات گازی را در داخل تبدیل به نفتا کند که همین مسئله باعث کاهش صادرات این کشور خواهد شد و سبب می‌شودکه پالایشگاه‌های آسیایی به دنبال میعانات گازی آمریکای شمالی، آفریقا و اروپا باشند که در این میان به نظر می‌رسد میعانات گازی ایگل فورد جایگزین مناسبی برای پارس جنوبی باشد.