تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 14170

سهم بنزین و خودرو در سیاهی پایتخت/ علاقه وزارت نفت به حضور در آزمایشات

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در باره کیفیت بنزین تهران اعلام کرد که بنزین تولیدی پالایشگاههای کشور مطابق با استانداردهای جهانی است و درخواست کرد تا کارشناسان این شرکت هنگام آزمایش کیفیت بنزین حضور داشته باشد!

به گزارش انرژی امروز، سال هاست به ویژه از دوران تشدید تحریم ها که پای پتروشیمی ها به این عرصه باز شد، واژه سرطان با سوخت عجین شد؛ مدیریت عرضه سوخت با حجم آلایندگی بسیار بسیار بالا در آن زمان یک توجیه داشت و آن نبستن پمپ بنزین ها در نبود سوخت بود و بیم از این می رفت که با بستن پمپ بنزین ها، صادای اعتراض مردم بسیار بلندتر شنیده شود؛ اما شراکت پتروشیمی ها فقط مزیت نبود و علاوه بر آلایندگی شدید، معایب بسیاری داشت از جمله ازبین رفتن اعتبار وزارت نفت در اذهان عمومی! اعتباری که حالا حالاها باید برای بازگرداندن آن تلاش کرد. در این بین نیز هستند کسانی که به رسم روزگار ایران، هر جا بتوانند کیفیت بنزین را که مورد بحث بوده، برای توجیه همه مسایل بهانه می کنند.

در این میان تغییر باور کسانی که هوای آلوده را می بینند و از گاز بنزین گلایه دارند و شاهد آزمایشات و نتایج هم نیستند، سخت تغییر می کند. اکنون باید دید واقعا چه کسی راست می گوید و مشکل از چیست. البته باید توجه داشت که سال جاری نیز یکی از بی رمق ترین زمستان ها را داشتیم و تنها برف باریده شده در اوایل بهمن ماه کمی رنگ و لعاب زمستان را حفظ کرد اما در کل آنچنان که باید نه خبری از باد، نه باران و نه برف است.

در این بین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران که معتقد است آلودگی هوا ربطی به کیفیت بنزین ندارد، تاکیدو درخواست دارد که کارشناسان آن شرکت در آزمایشات کیفیت بنزین حضور داشته باشند. بر این اساس شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درواکنش به برخی مطالب مطروح شده در مورد غیراستاندارد بودن بنزین عرضه شده درتهران اعلام کرد که «این شرکت بنزین های تولیدی شرکت‌های پالایشی را عرضه کرده که تماما مطابق با مشخصات استانداردجهانی است. همچنین به منظوردستیابی به نتیجه بهتر در بررسی جایگاه‌ها اعلام می‌کند با توجه به تخصصی بودن موضوع، پیشنهاد می‌شود نمونه برداری بنزین، انجام آزمایشات تخصصی و بررسی‌های کارشناسی درخصوص کیفیت بنزین باحضورکارشناسان شرکت ملی پخش انجام شود تا قبل از هرگونه اظهار نظر بررسیهای لازم صورت پذیرد».

اما از سوی دیگر باید یادآوری کرد که کیفیت گازوئیل در ایران با توجه به سخن بسیاری از کارشناسان مطلوب نیست و نباید از آن غافل شد. در تهران وسایل حمل و نقل از جمله اتوبوس ها یا کامیون ها از گازوئیل استفاده می کنند و غیر از بنزین باید میزان آلایندگی آن ها را نیز درنظر گرفت.

از سوی دیگر حتی اگر سوخت توزیعی در پایتخت یورو۴ باشد به یاد داشته باشیم که خود وزارت نفت مدعی است با هر کیفیتی بنزین به خودروها عرضه شود، آلایندگی بسیار است و این مساله هم ناشی از کیفیت خودروهای ایرانی است که سوخت و احتراق مناسبی ندارند بنابراین هرچه بگردیم بازهم به خودرو و سوخت می رسیم. وقت آن رسیده که از بالادست مدیریت درستی بر مساله سوخت و خودروها انجام شود، به دور از هرگونه منفعت طلبی تا نتیجه سیاهی قلب ایران، نباشد.

Twitter Google+ Facebook
114 views
طراحی سایت : بیتانگار