- عصر نفت – پایگاه خبری تحلیلی نفت و انرژی ایران - http://asrnaft.ir -

زنجیره تولید محصولات پتروشیمی تکمیل تر می شود

قرارداد تاسیس شرکت سرمایه گذاری در طرح تولید اتیلن اکساید به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، قرارداد تاسیس شرکت سرمایه گذاری در طرح تبدیل گاز طبیعی به الفین و صنایع پایین دستی پتروشیمی عصر امروز چهارشنبه با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، منصور معظمی رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سرمایه گذاران بخش خصوصی به امضا رسید.

معظمی در حاشیه این مراسم که در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد،گفت: این شرکت با سرمایه گذاری ۸۱ درصدی بخش خصوصی راه اندازی می شود و سهام ایدرو در این پروژه تنها ۱۹ درصد است.

وی با بیان اینکه حجم کل سرمایه گذاری ۱٫۳ میلیارد دلار است افزود: در فاز اول پروژه رقمی معادل ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد شد.

مدیرعامل ایدرو هدف از اجرای این طرح در فاز نخست را تولید اتیلن اکساید به عنوان محصول میانی و اتو اکسیلات ها و انتانول آمین به عنوان محصولات نهایی از ماده اولیه اتیلن اعلام کرد و افزود: این طرح در راستای اقتصاد مقاومتی ، جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره تولید راه اندازی می شود و از این نظر حرکتی بی نظیر محسوب می شود.

معظمی با بیان اینکه این طرح با ظرفیت سالیانه ۶۰ هزار تن اتیلن اکساید،۶۰ هزار تن اتو اکساید و ‌۳۰ هزار تن اتانول آمین در منطقه ویژه ماهشهر اجرایی می شود گفت: دوره اجرای طرح سه ساله خواهد بود و شرکت های سرمایه گذار در آن علاوه بر ایدرو، ‌گروه «توسعه کیمیاگران امروز»، شرکت «ظریفان» و شرکت مهندسی «ناموران» هستند.

وی با بیان اینکه درحال حاضر محصولات میانی صنعت پتروشیمی ازخارج از کشور وارد می شود گفت: با راه اندازی واحد تولید محصولات میانی پتروشیمی ،? علاوه بر تامین نیاز داخلی ، صادرات نیز خواهیم داشت.