تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 13946

رشد ۲۱ برابری ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی

ظرفیت تولید محصولات مختلف پتروشیمی در سال ۵۷ حدود ۳ میلیون تن بود و در سال‌جاری این رقم به ۶۴ میلیون تن رسیده است که نشان از رشد ۲۱ برابری ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در این بازه زمانی است.

صنعت پتروشیمی ایران با وجود چالش‌های مختلف در مسیر توسعه خود م همچنان روند توسعه خود رابا شتاب طی می‌کند و با وجود زیرساخت‌های مناسب در کشورمان این صنعت می‌تواند به یکی ازسودآورترین صنایع ایران بدل شود و برای رسیدن به هدف‌های پیش بینی شده، افزون بر سرمایه‌گذاری‌های جدید و تکمیل پروژه‌های در دست ساخت باید از خام فروشی پرهیز و سبد کالاهای صادراتی پتروشیمی را با هدف توسعه صادرات متنوع کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که ظرفیت تولید محصولات مختلف پتروشیمی در سال ۵۷ حدود ۳ میلیون تن بود و در سال جاری این رقم به ۶۴ میلیون تن رسیده است و ۶ مجتمع تولیدی فعال در سال پیروزی انقلاب اسلامی به ۵۳ مجتمع در سال ۱۳۹۶ رسیده است و با تولیدی شدن چندین طرح پتروشیمی در ماه‌های آتی ظرفیت تولید افزایش چشمگیری را تجربه خواهد کرد.

بر پایه این گزارش، درسال ۱۳۵۷ تولید محصولات پتروشیمی کشورمان روی عدد ۱۷ ایستاده بود اکنون با توجه به روند رو به رشد این صنعت پیشرو شاهد تولید ۱۱۴ نوع انواع محصولات پتروشیمی در پتروشیمی‌ها هستیم.

گفتنی است؛ تولید محصولات پتروشیمی در سال۵۷ بیش از ۱٫۶ میلیون تن بود که این رقم در دی‌ماه امسال به ۴۴٫۲ میلیون تن رسید.

در حال حاضرظرفیت نصب شده مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی همانطور که اشاره شد بیش از ۶۴ میلیون تن در سال است که این ظرفیت با بهره‌برداری از ۵۸ طرح در دست اجرای صنعت پتروشیمی بیش از ۵۸ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.

همچنین براساس آخرین ویرایش نقشه راه توسعه صنعت پتروشیمی، در سال‌های برنامه ششم ۲۵ طرح پتروشیمی با ظرفیت اسمی ۴۹٫۱ میلیون تن در سال و ۵ طرح تامین خوراک صنعت پتروشیمی در حوزه بالادست در طول سال‌های برنامه ششم توسعه اجرا خواهند شد.

بدیهی است با توجه به شرایط به وجود آمده پس از برجام و باز شدن پنجره‌های جدید به روی این صنعت، احتمال تغییر در تعداد و نوع طرح‌های مورد نظر براساس تعاملات و مذاکرات بین‌المللی وجود دارد.

در این میان رویکرد صنعت پتروشیمی به توسعه تکمیل زنجیره ارزش با استفاده از دانش فنی و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بین‌المللی و تکیه بر توانمندی‌های شرکت‌های داخلی با توجه به خوراک در دسترس (گاز طبیعی) است.

Twitter Google+ Facebook
119 views
طراحی سایت : بیتانگار