تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 13974

راه‌اندازی پایلوت تصفیه پساب‌ با غشاهای پلیمری در پژوهشگاه نفت

محققان پژوهشگاه صنعت نفت با ساخت غشاهای پلیمری برای تصفیه پساب پایلوت این طرح را به منظور تصفیه آب‌های آلوده پیاده‌سازی کردند.

به گزارش ایسنا، فاطمه‌ رکابدار، مجری طرح، فناوری غشا را یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا دانست و گفت: این فناوری امروزه یکی از بهترین‌ روش‌ها برای تصفیه آب و پساب درصنایع مختلف و کارخانجات تولیدکننده پساب‌های صنعتی است؛ از این رو پژوهشگاه صنعت نفت در سال‌های اخیر درصدد اثبات یکی از فناوری‌های حوزه غشا در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برآمده است.

وی با بیان اینکه در تصفیه آب انواع مختلفی از فرآیندهای غشایی کاربرد دارند، اظهار کرد: میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون، نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس از جمله غشاهای مورد استفاده درتصفیه آب است که پژوهشگاه ‌هم‌اکنون بر روی غشاهای میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون مطالعاتی را در دستور کار دارند.

رکابدار به الزامات زیست محیطی در حوزه آب اشاره کرد و ادامه داد: بر اساس قانون آب پاک و الزامات سازمان‌ محیط زیست، کارخانه‌ها و شرکت‌ها مجاز به تخلیه غلظت مشخصی از آلاینده‌ها به محیط زیست هستند؛ از این رو استفاده از روش‌های نوین به منظور افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت، باید جایگزین روش‌های سنتی شود.

مجری طرح، اضافه کرد: روش‌های جدید غشا در زمینه تصفیه آب از راندمان بالاتری برخوردار بوده و چون در روش‌های غشایی از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود، در تصفیه‌خانه‌ها می‌توانند جایگزین واحدهای تصفیه‌کننده شده و پساب‌ها را به آب‌های پاک تبدیل کنند.

وی از استقرار پایلوت فرآیندهای غشایی MF، UF و RO در پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد و یادآور شد: پس از اتمام مراحل فرآیندهای مورد نظر، ساخت هر یک از ماژول‌های غشایی در دستور کار قرار گرفت و اولین ماژول انتخابی، ماژول سیستم‌های UF است که غشای آنها بر پایه غشاهای پلیمری است و هم ‌اکنون آمادگی این را داریم که با همکاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی غشاهای مورد نظر را در مقیاس صنعتی تولید کنیم.

رکابدار با اشاره به اینکه اولین ماژول کوچک در ابعاد صنعتی ساخته شده است، گفت: مدیریت پژوهش و فناوری به عنوان مرجع بالاتر این نمونه را تست کرده و نتایج را مورد تایید قرار داده است و امیدواریم این پروژه در سال ۹۷ با عرض یک متر به صنعت ارائه شود.

مجری طرح با اشاره به کاربرد فرآیندهای غشایی، افزود: تصفیه فاضلاب‌های شهری، بهداشتی، صنعتی، جداسازی و بازیافت مواد باارزش از قبیل فلزات گران‌بها از فاضلاب‌های صنعتی و تصفیه فاضلاب‌های برخی واحدهای تولیدی، تصفیه فاضلاب‌های پالایشگاهی و پتروشیمی و بازیابی و استفاده از پساب در کشاورزی و حتی قابلیت تولید آب با کیفیت آب شرب را می‌توان با استفاده از این‌گونه غشاها انجام داد.

Twitter Google+ Facebook
310 views
طراحی سایت : بیتانگار