تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 13838

دولت می‌تواند در صورت کاهش درآمدهای نفتی از حساب ذخیره ارزی برداشت کند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه دادند در صورت کاهش درآمدهای نفتی، از محل ۵۰ درصد منابع حساب ذخیره ارزی برای جبران مابه‌التفاوت حاصل شده برداشت کند.

به گزارش شانا، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۱ بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی جزییات لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور، بند (ج) تبصره (یک) این لایحه را تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه، چنانچه درآمد دولت از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال ۱۳۹۷ کمتر از یک میلیون و ۷ هزار و یکصد و ۱۴ میلیارد و ۴۰۳ میلیون ریال شود، به دولت اجازه داده می‌شود از محل ۵۰ درصد منابع حساب ذخیره ارزی برای تامین مابه‌التفاوت حاصل شده اقدام کند.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در توضیح این بند، گفت: با دلار ۳۵۰۰ تومان منابع حاصل از فروش نفت ۱۰۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان می‌شود، قرار است که همان ابتدا از منابع حاصل از فروش نفت ۳۲ درصد برای سهم صندوق توسعه ملی واریز شود. جدا از این، حساب ذخیره ارزی وجود دارد که از سال ۸۷ بعد از برنامه سوم توسعه برای جلوگیری از نوسان‌های ارزی این حساب ایجاد شد.

وی ادامه داد: بر این اساس اگر بیشتر از رقمی که مجلس تصویب کرده، دولت درآمد نفتی کسب کند باید مازاد را به حساب ذخیره ارزی واریز کند. به عبارت دیگر، اگر درآمدها بیشتر از آنچه مصوب مجلس بود، تامین شود باید آن را به حساب ذخیره ارزی واریز کنیم.

نوبخت تصریح کرد: در این مصوبه مقرر شده اگر درآمدها محقق نشد، دولت می‌تواند از محل ۵۰ درصد منابع حساب ذخیره ارزی برداشت و برای جبران کسری بودجه از این حساب استفاده کند.

نمایندگان مجلس همچنین بند الحاقی (یک) به تبصره (یک) را در بخش درآمدی به دلیل مغایرت با سیاست‌های کلی و برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

در این بند که به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد، شرکت ملی گاز ایران مکلف شده بود مبلغ ۳ هزار میلیارد ریال را از محل سرجمع صادرات گاز طبیعی در سال ۹۷ هزینه کند و پس از پرداخت به حساب بدهکار دولت منظور و با خزانه‌داری کل کشور تسویه کند. این مبالغ جزو درآمد شرکت ملی گاز ایران به شمار نمی‌رفت.

Twitter Google+ Facebook
148 views
طراحی سایت : بیتانگار