تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 13962

خروج نیروهای نظامی از نفت بستگی به تصمیم خودشان دارد

وزیر نفت با بیان اینکه بعد از برجام میزان تولید و صادرات نفت ١ میلیون بشکه افزایش یافت، گفت: فروش نفت به روسیه در ازای دریافت جنگنده دروغ است.

به گزارش ایلنا، بیژن نامدار زنگنه در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: در زمینه نفت باید از تولید حرف زد، ما یکسری اولویت‌هایی داریم که برای ما ملاک هستند و آنها را به مجلس ارائه کرده‌ایم.

وی افزود: در ١٠ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال ٩۵، از نظر تولید نفت خام ١۶۵ هزار بشکه افزایش تولید و ۶٩ هزار بشکه افزایش صادرات داشته‌ایم، البته نسبت به ۵ ماهه سال ٩۵ یک میلیون و ١٨٩ هزار بشکه افزایش تولید داشته‌ایم.

بعد از برجام میزان تولید و صادرات نفت ١ میلیون بشکه افزایش یافت

وزیر نفت با بیان اینکه بعد از برجام میزان تولید و صادرات نفت ١ میلیون بشکه افزایش یافت، افزود: در سال ٩۵ تولید در غرب کارون ١۶٠ هزار بشکه بود که امسال به ٣٠۵ هزار بشکه رسیده و برای اولین بار در لایه نفتی پارس جنوبی و یاران جنوبی و آذر ۶٣ هزار بشکه تولید داشتیم.

وزیر نفت با بیان اینکه تولید از میادین مشترک در اولویت ما است، گفت: در این ۴ سال تکلیف تمام میادین روشن می‌شود یا توسعه داده و یا به پیمانکار می‌دهیم.

زنگنه گفت: در بخش گاز در سال ٩١، ٢٨۵ میلیون متر مکعب از پارس جنوبی تولید داشتیم. این میزان در دی ماه پارسال به ۴٧٠ میلیون متر مکعب رسید و دی ماه امسال به ۵۵٣ میلیون متر مکعب رسید؛ یعنی ٢ برابر سال ٩١ و ٨٣ میلیون متر مکعب بیشتر از سال گذشته است.

زنگنه بیان کرد: امسال با همین ٨٣ میلیون متر مکعب از سرما عبور کردیم. در عین حال که افزایش صادرات داشتیم و واردات نداشتیم و محدودیتی هم برای صنایع نداشتیم.

برای اولین بار در تولید گاز از پارس جنوبی یا با قطر برابریم

وی گفت: برای اولین بار در تولید گاز از پارس جنوبی یا با قطر برابریم و یا کمی هم بیشتر از قطر تولید داریم.

وی درباره ادعایی مبنی بر فروش یک میلیون بشکه به روسیه در ازای دریافت جنگنده گفت: این سخنان دروغ مطلق است، سلاح طبق سیاست‌های خودش خریداری می‌شود، نفت هم طبق سیاست‌های خودش فروخته می‌شود، عملیات تهاتر نداشته‌ایم.

وی درباره فروش نفت به چین و کره و دریافت پول اظهار داشت: پولمان را از چین به صورت یورو دریافت می کنیم اما برای انتقال آن مشکل داریم. از کره هم بخشی را به صورت وون و بخشی از پول را به صورت یورو دریافت می کنیم که برای حل این مساله درحال مذاکره هستیم.

خروج نیروهای نظامی بستگی به تصمیم خودشان و فرماندهی دارد

زنگنه درباره دستور رهبری مبنی بر خروج نیروهای نظامی از اقتصاد توضیح داد: قرارگاه خاتم در فازهای متعدد کار کرده که سال آینده تمام می‌شود. قرارگاه در کارهای لوله‌کشی، خطوط و NGL حضور داشته که خروج شان بسته به تصمیم خودشان و فرماندهی است.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران خط لوله صادرات گاز را به مرز پاکستان رسانده اما پاکستان اقدامی نکرده است، افزود: از نظر وزارت نفت به دلیل این کوتاهی، باید وارد دعوای حقوقی شویم.

وی ادامه داد: پس از قطع صادرات گاز ترکمنستان، گازی از این کشور وارد نکردیم اما مقداری سوآپ انجام شد.

وی ادامه داد: ترکمنستان علیه ما به داوری مراجعه کرد و ما نیز معتقدیم آنها به ما خسارت زده‌اند و باید جبران کنند.

Twitter Google+ Facebook
76 views
طراحی سایت : بیتانگار