تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 14275

تکرار بحث‌های دهه هشتاد/ وزارت نیرو برق روستاها را تامین کند تا ما گازرسانی نکنیم

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران معتقد است، وزارت نیرو زیرساخت‌های لازم را فراهم کند، ما از طرح برق به جای گازرسانی به روستاها استقبال‌ می‌کنیم.

به گزارش انرژی امروز، دهم بهمن ماه بود که سیروس وطن خواه در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی فناوری و مدیریت انرژی، با تاکید بر اینکه «حل مسائل روزمره ضروری است اما کافی نیست»، گفت: انرژی پایه هر چیز در جامعه است و مدیریت انرژی باید با رویکرد راهبردی صورت گیرد.‌ مساله شدت مصرف انرژی و مدیریت آن واقعا مهم است.‌ برای مدیریت انرژی باید زنجیره کل را مدیریت کنیم و تمام حلقه‌های مرتبط با یکدیگر دیده شوند.

دبیر ستاد حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به لزوم مدیریت سبد انرژی، گفت: باید سهم انرژی تجدیدپذیر در سبد انرژی مشخص باشد، درحالی که اینگونه نیست.‌ گاز را امروز استخراج می‌کنیم و به همه روستاها می‌بریم، درحالیکه برق دارند. در هیچ جای دنیا دو حامل انرژی را در منزل با هم ندارند. از سوی دیگر اجازه داده نمی شود که انرژی تجدیدپذیر هم در این روستاها توسعه یابد.

سعید مومنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز، درباره این اظهارات به خبرنگار نفت و گاز «انرژی امروز» گفت:ما هم از این طرح استقبال‌ می‌کنیم، ولی برق تامین‌کننده همه انرژی مردم در روستا نیست و در حال حاضر فقط روشنایی تامین‌ می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر وسایل برق سوز به روستاییان بدهند، برای مثال اجاق گازشان برقی شود، پخت و پز و غیره برقی شود، ما هم استقبال‌ می‌کنیم.

مومنی با اشاره به اینکه «این موضوع در اوایل دهه هشتاد در مجلس تصویب شد، که نفت و نیرو باهم بشینند و روستاهایی که مقرون به صرفه نیست از انرژی برق استفاده کنند اما اتفاقی نیفتاد»، گفت: ما از این طرح نیز استقبال‌ می‌کنیم.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز تصریح کرد: شرایط شبکه و تامین و تقویت خطوط برق، تجهیزات برق‌سوز و تعرفه‌های برق، مسائلی است که باید در آیین‌نامه‌های داخلی دولت یا در مجلس تصویب شود.

مومنی تاکید کرد: زمانی که به یک روستا‌ می‌گوییم برق مصرف کن باید تعرفه برق را نیز در آن روستا مشخص کرده باشیم؛ نه اینکه با همان تعرفه قبلی از آنها پول بگیریم. اگر از قبل مشخص نباشد که باید با چه تعرفه‌ای باز وسایل برقی بجای گازسوز استفاده کنند؛ در نتیجه مجبورند دوباره جنگل آتش بزنند یا سوخت‌های دیگر را استفاده کنند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: آیا زیرساخت‌های برق آنقدر توسعه یافته است تا بتوان از آن استفاده کرد؟ آیا شبکه برق توان آن را دارد که آن مجموعه روستایی که فاقد گاز هستند و به آنها گفتیم از برق استفاده کنید، بتوانند برق روستا را تامین کنند و شبکه‌شان افت ولتاژ نخواهد داشت؟ اگر این امر محقق شود از موازی‌کاری و هزینه‌های اضافی جلوگیری‌ می‌شود، ما هم استقبال‌ می‌کنیم.

Twitter Google+ Facebook
141 views
طراحی سایت : بیتانگار