تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 14078

بهره‌برداری ۹۵ درصدی از گاز در کشور

وزیر نفت با اشاره به بهره‌مندی حدود ۸۰ درصد جمعیت روستایی از گاز تا پایان سال گفت: در این صورت میانگین بهره‌برداری از گاز در کل کشور به حدود ۹۵ درصد می‌رسد.

بیژن زنگنه در گفتگو با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با بیان اینکه اکنون حدود ۹۹ درصد جمعیت شهری ما از شبکه گاز استفاده می‌کنند، گفت: تا پایان امسال میزان بهره مندی جمعیت روستایی ما از گاز به حدود ۸۰ درصد می‌رسد که در این صورت میانگین بهره‌برداری از گاز در کل کشور به حدود ۹۵ درصد می‌رسد که رقم بی سابقه در جهان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر نفت افزود: این کار بزرگی بود که در این سال‌های گذشته انجام شد و حتی برای این منظور یک ریال از بودجه عمومی استفاده نشد و همه این کارها را با استفاده از فرآورده‌های نفتی مایع که با گاز رسانی صرفه جویی شد انجام دادیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، تکمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی را از مهمترین اقدامات وزارت نفت در بخش گازی و میادین مشترک بیان کرد و اضافه کرد: اکنون ۶ فاز پارس جنوبی را در دست اجرا داریم که به طور متوسط بیش از ۹۰ درصد پیشرفت دارند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه تا پایان سال آینده نیز ۵ فاز جدید به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: در این صورت روزانه ۱۴۰ میلیون متر مکعب به برداشت از میادین گازی پارس جنوبی افزوده می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه در غرب کارون چند میدان بزرگ نفتی داریم، گفت: زمانی که ما کار خود را آغاز کردیم برداشت ما از این میادین روزانه حدود ۷۰ هزار بشکه بود اما اکنون به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید که امیدواریم تا نیمه سال ۹۷ به ۳۶۰ هزار بشکه در روز برسد.

وزیر نفت افزود: امسال برای نخستین بار از میدان‌های «آذر»، «یاران شمالی و جنوبی» و لایه نفتی میدان پارس جنوبی برداشت کردیم و اکنون حدود ۶۳ هزار بشکه نفت از این میادین برداشت می‌کنیم و برای سال آینده هم این کار را ادامه خواهیم داد.

وی اضافه کرد: تعداد زیادی قرارداد نفتی در دست مذاکره داریم اما با کارشکنی‌هایی از سوی آمریکا و برخی همسایگان روبرو هستیم که امیدواریم مکر آنان به خودشان برگردد و بتوانیم برنامه‌های توسعه میادین مشترک را اجرا کنیم.

زنگنه افزود: با همه اراده و دانش و تجربه و بسیج ظرفیت‌ها و با کمک همه ارکان نظام کار را جلو خواهیم ببریم.

وی گفت: برای سال آینده خط لوله گاز صادراتمان به عراق خط جنوبی به بصره فعال می‌شود و خط میانی ما فعال شده است و برای نخستین بار صادرات گاز به عراق را آغاز کردیم.

زنگنه با اشاره به اینکه خط ششم گاز ما در سال آینده تکمیل می‌شود، افزود: در زمینه پتروشیمی چندین واحد با ارزش تولید حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: امسال فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید بنزین را آغاز کرد و تا پایان سال، فاز دوم آن به مدار می‌آید و فاز سوم آن نیز امیدواریم تا پایان سال ۱۳۹۷ وارد مدار شود و بتوانیم به طور کامل در تولید بنزین به خودکفایی برسیم.

Twitter Google+ Facebook
226 views
طراحی سایت : بیتانگار