تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۷ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 13667

بازارمحصولات پتروشیمی روی ریل خوش بینی

حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی هفته گذشته در بورس کالای ایران افزایش یافت و این داده مهم را می‌توان یک سیگنال مثبت از سمت تقاضا ارزیابی کرد.

به گزارش نیپنا، بازار پلیمرهای بورس کالا هفته گذشته با رشد ۲۵ درصدی حجم معاملات رو به رو شد که موجب شد بیشترین حجم داد و ستد در ۶ هفته اخیر به ثبت برسد. رشد نزدیک به ۸ درصدی حجم عرضه ها در کنار جهش ۳۷ درصدی تقاضا را می توان از مهمترین رخدادهای این بازار در هفته گذشته به شمار آورد.

بر پایه این گزارش، درهفته گذشته نزدیک به ۸۵ درصد از عرضه ها در بازار مورد معامله قرار گرفت که از وضعیت نسبتاً مطلوب این بازار حکایت دارد. اوج التهاب در بازار محصولات پلیمری در هفته گذشته به گریدهای سنگین اکستروژن و پلی پروپیلن های نساجی و شیمیایی باز می گردد و این به معنی آن است که این گروه های کالایی به عرضه های بیشتری نیاز دارند.

بازگشت سقف رقابت ۱۰ درصدی برای پلی پروپیلن های نساجی هم نتوانست اوضاع این بازار را سامان دهد زیرا به رغم رشد عرضه های این گروه کالایی باز هم التهاب برای خرید به وضوح قابل مشاهده بود. این بازار در روزها و هفته های گذشته نشان داده است که به عرضه هایی بیش از ارقام فعلی نیاز داشته و دارد تا به ثبات برسد اگرچه جذابیت واسطه گری و سفته بازی در این گریدها هنوز هم ادامه دارد.

بازار محصولات شیمیایی در هفته قبل شرایط خوبی را به نسبت هفته های پیش از آن تجربه کرد تا جایی که شاهد بودیم حجم معاملات هفتگی به بالاترین سطح در ۱۰ هفته اخیر افزایش یافت. افزایش ۱۰ درصدی حجم عرضه ها خود سیگنال مثبتی به بازار بود تا در نهایت به رغم کاهش تقاضا ، حجم معاملات ۵٫۵ درصد رشد کرد.

کاهش تقاضا را نیز می توان سیگنالی متأثر از رشد عرضه ها محسوب کرد زیرا جذابیت های واسطه گری و سفته بازی با رشد عرضه ها کاهش یافت. در هفته گذشته در گروه محصولات شیمیایی، آروماتیک سنگین، اورتوزایلین، دی اتیل هگزانول، دی اتیلن گلایکول، ایزوبوتانول، اسیدترفتالیک، اسیداستیک و زایلین مخلوط با رقابت از سوی معامله گران خریداری شدند.

تمامی این موارد به ویژه رقابت برای خرید این ۸ محصول به معنی آن است که بازار پتانسیل جذب عرضه های بیشتری داشته و در صورت رشد عرضه این ترکیبات جذاب می توان به افزایش حجم معاملات بیش از رقم فعلی نیز خوش بین بود. در هر حال قیمت های بالای فعلی خود سرعت گیر مهمی برای عقب نشینی خریداران است ولی شرایط معاملاتی نشان می دهد که بازار کم و بیش نرخ های بالای فعلی را هم پذیرفته است.

رشد نسبی قیمت ها در هفته گذشته در بازار پلیمرها به ثبت رسید که نشان می دهد بازار هم نرخ های فعلی را پذیرفته است و هم خرید را بر صبر و نظاره اوضاع ترجیح می دهد. البته در هفته های پیش حجم معاملات به نسبت کاهش داشت و این وضعیت جدید خبر از بهبود وضعیت تولید در صنایع پایین دستی دارد.

Twitter Google+ Facebook
320 views
طراحی سایت : بیتانگار