تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 14435

امضای قرارداد الحاقیه توسعه یادآوران در بهار ۹۷

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: طبق برنامه، ظرفیت تولید نفت در میدان‎های مشترک غرب کارون تا پایان امسال به حدود ۳۵۰ هزار بشکه در روز می‎رسد.

به گزارش انرژی امروز، نورالدین شهنازی‎زاده افزود: هم‎اکنون بیش از ۳۰۰ هزار بشکه نفت از این میدان‌ها برداشت می‎شود و روند افزایش ظرفیت تولید با جدیت ادامه دارد.

وی به طرح احداث خطوط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام غرب کارون که در آستانه بهره‎برداری رسمی قرار دارد، اشاره کرد و گفت: این طرح، امکان ارسال مجزای نفت سبک و سنگین غرب کارون را به مبادی صادراتی فراهم می‎کند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت افزود: ظرفیت این طرح، انتقال ۵۵۰ هزار بشکه نفت سبک و سنگین در فاز نخست است که این رقم در فاز دوم به بیش از یک میلیون بشکه می‎رسد.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت تولید نفت در میدان آزادگان به حدود ۱۱۰ هزار بشکه گفت: هم‎اکنون برای فرآورش این نفت از ظرفیت خالی واحد فرآورش جفیر استفاده می‎شود، در این حال قرارداد احداث واحد فرآورش مرکزی این میدان امضا و ابلاغ شده و به موازات آن، قراردادی نیز به منظور تامین دستگاه‎های فرآورش سیار با ظرفیت ۵۰ هزار بشکه در روز امضا شده است تا با توجه به برنامه افزایش پلکانی تولید در آزادگان جنوبی، امکان فرآورش نفت تولیدی تا پیش از آماده شدن واحد فرآورش مرکزی فراهم شود.
آمادگی زیرساخت‎ها برای افزایش تولید نفت در یاران جنوبی

شهنازی‎زاده درباره میدان یاران جنوبی نیز عنوان کرد: این میدان با ظرفیت تولید روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت در مدار است و حدود ۷۰ درصد زیرساخت‎های عملیاتی به منظور افزایش تولید میدان به ۲۵ هزار بشکه نیز آماده است.

به گفته وی، در مجموع بر اساس طرح اولیه توسعه میدان یاران جنوبی، باید ۱۸ حلقه چاه حفاری شود که حفاری‎ها به طور کامل انجام و بسیاری از چاه‎ها تجهیز نیز شده‎ است. منیفولد (واحد جمع‌آوری مرکزی یا چندراهه) نیز آماده است و با تامین تلمبه‎ها به منظور افزایش ظرفیت انتقال نفت، ظرفیت تولید این میدان افزایش می‎یابد.
امضای قرارداد الحاقیه توسعه یادآوران در بهار ۹۷

شهنازی‎زاده در ادامه به میدان یادآوران اشاره و با بیان این‎که این میدان نیز در برنامه افزایش ظرفیت تولید نفت غرب کارون تا پایان امسال سهمی خواهد داشت، ابراز امیدواری کرد قرارداد الحاقیه توسعه یادآوران در فاز دوم توسعه حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۷ با ساینوپک چین امضا شود.

وی با بیان این‎که توسعه این میدان در قالب قراردادهای جدید نفتی نیز طبق روال پیگیری می‎شود، یادآور شد: آنچه در درجه نخست، امضای قرارداد جدید نفتی را در میدانی مانند یادآوران برای ما حائز اهمیت می‎کند، افزایش تولید میدان نیست، بلکه انتقال فناوری و افزایش ضریب بازیافت است که این مهم در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی دنبال خواهد شد.

این مقام مسئول درباره میدان آذر اظهار کرد: این میدان مشترک همچنان با تولید روزانه بیش از ۳۰ هزار بشکه نفت در مدار است و امیدواریم با ادامه این روند، شاهد تکمیل فاز نخست توسعه آن با تولید ۶۵ هزار بشکه نفت در روز باشیم.

بر اساس این گزارش، میدان‎های مشترک غرب کارون از ابتدای دولت یازدهم به عنوان یکی از اولویت‎های توسعه‎ای در شرکت ملی نفت ایران مطرح شد و در نتیجه این اولویت‎بخشی، ظرفیت تولید این میدان‌ها (آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران، یاران جنوبی و یاران شمالی) که از ۷۰ هزار بشکه در روز فراتر نمی‌رفت، امروز به بیش از ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

Twitter Google+ Facebook
230 views
طراحی سایت : بیتانگار