تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 14110

افزایش هشت میلیون تنی صادرات محصولات پتروشیمی پس از برجام

روند صادرات محصولات پتروشیمی ایران پس از برجام رو به افزایش گذاشت و از ۱۲٫۸ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به میزان ۲۰٫۸ میلیون تن در پایان سال ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرد.

به گزارش عصرنفت به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با تلاش های صورت گرفته از سوی دولت و تأثیر اجرای برجام در بخش های مختلف اقتصادی، مشکلات بیمه ای و حمل و نقل محصولات و همچنین مشکلات تبادلات پولی و بانکی تقلیل یافته و روند صادرات محصولات پتروشیمی رو به بهبود گذاشته است.
با توجه به این که از سال ۱۳۹۲ تاکنون قیمت جهانی نفت روند کاهشی را طی کرده است و در نتیجه قیمت های محصولات پتروشیمی نیز با کاهش شدیدی مواجه شده اند، ارزش صادرات صنعت پتروشیمی نیز کاهش یافته است، به طوری که ارزش صادرات محصولات از ۹٫۹ میلیارد دلار در پایان سال ۱۳۹۲ به مقدار ۹٫۸ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ رسید.
براساس آمار، مجتمع های پتروشیمی کشور تا پایان پاییز امسال بیش از ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول به ارزش هشت میلیارد و ۵۸۱ میلیون دلار را صادر کردند.
در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تا پایان آذر ماه بیش از هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصول به ارزش ۴ میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار صادر شد و در منطقه ماهشهر نیز بیش از چهار میلیون و ۶۲۰ هزار تن محصول به ارزش ۲ میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلار روانه بازارهای بین المللی شد.
همچنین تا پایان آذر ماه، در سایر مناطق، بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول به ارزش یک میلیارد و۷۸۳ میلیون دلار صادر شد.
بالاترین میزان صادرات را از نظر وزنی پتروشیمی زاگرس با بیش از ۲ میلیون و ۱۰۹ هزار تن و پتروشیمی نوری از نظر ارزش با بیش از ۹۵۲ میلیون دلار در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تا پایان آذرماه امسال به خود اختصاص دادند.
همچنین در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، مجتمع پتروشیمی بندر امام با بیش از یک میلیون و ۶۶۹ هزار تن صادرات توانست بیش از ۸۲۴ میلیون صادرات را رقم بزند.
در سایر مناطق نیز پتروشیمی خارک ۸۷۳ هزار تن محصول را به ارزش بیش از ۲۹۵ میلیون و ۶۲۲ هزار دلار روانه بازارهای خارجی کرد و رتبه نخست را در زمینه صادرات به خود اختصاص داد.
ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی اکنون به حدود ۶۳ میلیون تن در سال رسیده است که تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از ۱۲۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

Twitter Google+ Facebook
190 views
طراحی سایت : بیتانگار