تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 13934

افتتاح پژوهشکده ازدیاد برداشت در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز

پژوهشکده ازدیاد برداشت همزمان با ایام مبارک دهه فجر و با حضور معاون پژوهشی وزارت نفت در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه علم و صنعت ایران رسما افتتاح شد.

به گزارش عصرنفت از روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت ایران در این مراسم معاون پژوهشی وزارت نفت ضمن تاکید بر نقش دانشگاهیان در پیروزی انقلاب و ادامه نقش آفرینی آنها با فعالیت در کانون های علمی، پژوهشکده ازدیاد برداشت را رکن مطالعاتی و پژوهشی علمی- صنعتی در حوزه ازدیاد برداشت نفت معرفی کرد و گفت: ایران یک کشور بزرگ نفتی است و مجموع منابع هیدروکربنی آن (نفت و گاز)، مقام اول جهان را داراست.
مهندس حبیب الله بیطرف تاکید کرد: باید از این ذخایر بیشترین استفاده را بکنیم تا بتوانیم هم از منافع آن برای توسعه و پیشرفت کشور بیشترین بهره را ببریم و هم آیندگان نیز از آثار و برکات آن بهره مند شوند.
معاون پژوهشی وزارت نفت گفت: حجم کل ذخایر نفت ایران، ۷۲۰ تا ۷۳۰ میلیارد بشکه است که با ضریب بازیافت ۲۰ درصدی می توان ۱۵۰ میلیارد آن را استخراج و تبدیل به درآمد ارزی کرد.
وی تصریح کرد: اگر بتوانیم با روش های علمی و پژوهشی، به این ۲۰ درصد اضافه کنیم، می توانیم به نحو چشمگیری به درآمد کشور اضافه کنیم. به عنوان مثال اگر فقط یک درصد به ضریب بازیافت ذخایر نفتی کشور اضافه شود، ۵/۷ میلیارد بشکه نفت بیشتر برداشت و صادر خواهیم کرد که با قیمت امروز، ۴۳۰ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور به ارمغان خواهد آورد.
مهندس بیطرف افزود: برخی میادین نفتی ما با ضریب ۶ تا ۸ درصد بازیافت می شود که قابل قبول نیست. در کشورهای حاشیه خلیج فارس ضریب بازیافت، بیش از این رقم است.
وی گفت: به رغم تنوع موضوعات پژوهشی در زمینه نفت و گاز، اولویت اصلی وزارت نفت، ازدیاد برداشت است وتمام توان علمی ما متوجه همین مساله است. ازدیاد برداشت، دور از دسترس نیست؛ بسیاری شرکت ها و موسسات علمی چنین کاری را کرده اند و ما نیز می توانیم این هدف را محقق کنیم.
معاون پژوهشی وزارت نفت با ذکر این نکته که باید از ۷۰ سال قبل، پژوهشکده های ازدیاد برداشت در کشور راه اندازی می شد، افزود: وزارت نفت برای توسعه مطالعات و مهندسی در حوزه مخزن، بنا دارد از تمام ظرفیت های دانشگاه ها استفاده کند و تاکید دارد مراکز و پژوهشکده های ازدیاد برداشت در کشور راه اندازی شود لذا از همه دانشگاه های توانمند خواسته شده به میدان بیایند و قراردادهایی منعقد شده است. وی در خصوص این قراردادها توضیح داد: قراردادهای اولیه، فرآیندمحور بود و دانشگاه ها خواستار تغییر شکل آن برای بهبود پرداخت ها بودند، بنابراین قراردادهای برون داد محور تعریف شد که با پنج مرحله مراحل اول و دوم این قراردادها ۱۶ خروجی دارند و به ازای اتمام هر خروجی، هزینه ها به طرف قرارداد پرداخت می شود.
مهندس بیطرف تاکید کرد: باید به تنوع ذخایر و چالش های هر یک از مخازن مجزا توجه کرد و کار هر دانشگاه، خاص و متفاوت از دانشگاه های دیگر است که روی مخازن دیگری کار می کنند. در مورد هر مخزن روش ازدیاد برداشت متفاوتی موثر بوده و کارآیی دارد؛ به عنوان مثال استفاده از روش های شیمیایی ازدیاد برداشت در مورد برخی مخازن می تواند ده ها میلیارد دلار سرمایه برای کشور به ارمغان آورد و لذا باید از روش های متنوع پژوهشی استفاده شود.
معاون پژوهشی وزارت نفت با تشکر از اساتید، مدیریت و همکاران دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: این دانشگاه ارتباط خوبی با صنعت داشته و دارد و با توجه به تجارب خود می تواند در این عرصه هم جایگاه خود را بیابد.
وی تصریح کرد: در حوزه ازدیاد برداشت باید از تجارب دیگر دانشگاه ها استفاده کنیم و خوشبختانه در این زمینه منع چندانی وجود ندارد. نوع قراردادهای ما نیز ارزی – ریالی است تا دانشگاه ها به راحتی با شرکای داخلی و خارجی همکاری کنند.
در این مراسم دکتر تورج محمدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت و دکتر نورالله کثیری معاون ارتباط با صنعت دانشگاه همچنین جمعی از اعضای هیات علمی حضور داشتند.
دکتر کثیری در مورد هدف گذاری جدید دانشگاه برای جذب شرکای تحقیقاتی و کاری دانشگاه در داخل و خارج کشور و دکتر مهدی عصاره رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت و مدیر دفتر توسعه تعاملات دانشگاه با صنایع بالا دستی نفت به معرفی این پژوهشکده و تشریح ساختار تشکیلاتی و تجهیزات آزمایشگاهی آن، معرفی گروه های مطالعات مخازن و سیالات مخزنی و نیز معرفی شرکای صنعتی دانشگاه در صنایع بالادستی پرداخت.

Twitter Google+ Facebook
169 views
طراحی سایت : بیتانگار