تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۶ کد خبر : 13224

آیا نفت ۹۰ دلاری در راه است؟

در ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی قیمت هر بشکه نفت در بازار جهانی برابر با ۵۰ دلار آمریکا بود. قیمتی که از نظر تولید کنندگان نفتی قیمت نا مناسبی بود و زمینه ساز افزایش کسری بودجه در کشورهای نفت خیز شده بود. به همین دلیل کشورهای اوپک با همراهی کشور روسیه طرح کاهش تولید را در دستور کار قرار دادند و به این توافق نامه تا انتهای سال پایبند بودند تا زمینه را برای افزایش قیمت نفت فراهم کنند.

با تلاش کشورهای صادر کننده نفت برای ممانعت از کاهش قیمت این منبع انرژی در بازار، زمینه برای افزایش قیمت ان فراهم شد تا اندازه ای که در هفته اول سال ۲۰۱۸ میلادی هر بشکه نفت در بازار جهانی با قیمت ۶۸ دلار مبادله شد. قیمتی که بسیار بالاتر از انتظارات بود.

این قیمت تازه نفت نشان از افزایش ۲۰ درصدی  قیمت نفت خام طی یک سال اخیر داشت و زنگ خطری را برای کشورهای وارد کننده نفت و فراورده های نفتی از قبیل هند به صدا درآورد. رشد هزینه های وارداتی انرژی به کشور های وارد کننده نفت و انرژی می توانست بر روند رشد اقتصادی این کشورها وتوان سرمایه گذاری در توسعه زیر ساخت های صنعتی تاثیر منفی بگذارد. این مساله برای اقتصاد دنیا که به تازگی از رکود خارج شده است و در حال بازسازی زیر ساخت های اقتصادی است اهمیت بسیار زیادی دارد.

اما مساله ای که در نتیجه افزایش ۲۰ درصدی قیمت نفت در یک سال اخیر بیش از پیش اهمیت پیدا کرد این بود که آیا روند افزایش قیمت نفت در سال جاری ادامه خواهد داشت یا اینکه متوسط قیمت نفت طبق براوردهای قدیمی موقتی است و متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ در سطح ۶۰ تا ۶۵ دلار باقی می ماند؟ متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی چقدر می شود؟ آیا اوپک همچنان به توافق کاهش تولید خود پایبند باقی می ماند؟

سایت مانی کنترل در گزارش اخیر خود  نوشت: روند افزایش قیمت نفت تا انتهای سال جاری ادامه خواهد داشت. این سایت به نقل از مرکز مطالعات بازار نفت امریکا نوشت: انتظار می رود تا انتهای سال ۲۰۱۹ میلادی هر بشکه نفت در بازار جهانی با قیمت ۹۰ دلار مبادله شود که نشان از افزایش بیش از ۲۳ دلاری نسبت به هفته اول سال جاری است. تحقق این پیش بینی به معنای افزایش فشار بر کشورهای مصرف کننده نفت است که منابع مالی موجود در این کشورها برای سرمایه گذاری های زیر ساختی را کم می کند و رشد بدهی های دولتی را به همراه می آورد. از طرف دیگر کشورهای صادر کننده دوباره می توانند شاهد رشد درآمد و رونق در اقتصاد خود باشند. این خبر برای کشورهای نفت خیزی که از سال ۲۰۱۴ میلادی با درآمد بسیار کم نفتی گذران امور کرده اند، خبر بسیار خوبی است.

مرکز مطالعات بازار نفت آمریکا انتظار دارد تنش های ژیوپولتیکی اصلی ترین عامل افزایش قیمت نفت در بازار جهانی باشد. تنش هایی در کشورهای صادر کننده نفت و کشورهای عضو اوپک که می تواند بازار را به سمت و سوی تازه ای سوق دهد.

از طرف دیگر سیاست کاهش تولید نفت توسط کشورهای اوپکی و روسیه هم به روند افزایش قیمت دامن خواهد زد. این مساله در کنار کاهش دما در کشورهای امریکای شمالی و افزایش تقاضا برای انرژی به منظور تامین گرما به سرعت افزایش قیمت نفت در بازار جهانی می افزاید.

در این فضا تولید کنندگان امریکایی بیشترین منفعت را خواهند برد زیرا از یک طرف اوپک اقدام به کاهش تولید کرده است و در نظر دارد این سیاست را تا انتهای سال جاری ادامه دهد و از طرف دیگر دولت تازه امریکا دستور داده است تا ممنوعیت ها و محدودیت های  فعالیت های اکتشافی و استخراجی نفت از بین برود و حجم تولید افزایش یابد. نکته دیگر توسعه تکنولوژی های صنعت نفت است که باعث شده است تا  هزینه تولید نفت شیل در بازار جهانی تنزل پیدا کند و حتی در قیمت های پایین تر هم تولید نفت شیل به صرفه باشد. با در نظر گرفتن این شرایط است که قیمت نفت در بازار جهانی هم تحت تاثیر عوامل بازاری و هم عوامل سیاسی و ژیوپولتیکی بالا خواهد رفت.

بنابراین باید انتظار افزایش قیمت نفت در بازار را داشت و این نوید را به کشورهای تولید کننده نفت داد که روزهای خوشی در پیش دارند.

منبع: دیپلماسی اقتصادی

Twitter Google+ Facebook
201 views
طراحی سایت : بیتانگار