تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۶ کد خبر : 13082

تاکید دوباره تولیدکنندگان اوپک -غیراوپک بر ثبات بازار نفت

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و ۱۰ کشور تولیدکننده غیر عضو اوپک، شامگاه پنجشنبه در پایان سومین نشست وزیران در یک ‘بیانیه همکاری’ توافق قبلی کاهش عرضه نفت را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید و مقرر ساختند در ماه ژوئن شرایط بازار را بررسی و تنظیمات لازم را اعمال کنند.

وزیران نفت و انرژی کشورهای اوپک و غیراوپک در نشست چهارم خرداد امسال با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای ۹ ماه دیگر، یعنی تا پایان مارس ۲۰۱۸ (اواسط فروردین ۱۳۹۷) موافقت کرده بودند و در حالی که انتظار می رفت این توافق از ماه مارس تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شود؛ دو طرف در پایان نشست امروز ، با صدور یک بیانیه اصلاح شده ، دوره جدید همکاری را از ژانویه تا دسامبر یعنی کل سال ۲۰۱۸ اعلام کردند.
خالد الفالح رئیس کنفرانس اوپک در کنفرانس خبری پایانی اجلاس امروز اوپک گفت: ما با این اصلاحیه توافق اوپک و غیراوپک را به یک توافق یک ساله تبدیل کردیم و تعهدات خود را به روشنی مورد تاکید قرار دادیم.
در بیانیه همکاری مشترک در عین حال آمده است: با توجه به عدم قطعیتهای بخصوص مرتبط با عرضه و تا حدی نیز مرتبط با رشد تقاضا ، مقرر شد که در ژوئن ۲۰۱۸ بر اساس شرایط بازار و پیشرفتهای حاصل شده در جهت توازن مجدد بازار نفت در آن زمان ، فرصت برای اقدامات تنظیمی بیشتر لحاظ خواهد شد.
برخی کارشناسان صدور این بیانیه اصلاح شده را یک ‘فرمول برد – برد’ برای دو دیدگاه موجود دانستند که از یک سو عربستان به خواست خود برای تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال دست یافت و از سوی دیگر روسیه نیز می تواند به شرکتهای نفتی خود بگوید که امکان بازبینی در ماه ژوئن وجود دارد. همچنین درصورت افزایش مداوم قیمت نفت و ورود بیش از حد تولیدات ‘شیل’ آمریکا به بازار نفت ، تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک مشارکت کننده در توافق کاهش عرضه در ماه ژوئن می توانند تغییرات لازم را اعمال کنند.
در حالی که گزارشهایی از فشار شرکتهای نفت روسیه بر وزیر انرژی این کشور برای افزایش تولید روسیه منتشر شده بود اما ‘الکساندر نواک’ وزیر انرژی روسیه در کنفرانس خبری پایان نشست روز پنجشنبه گفت : ما منعطف هستیم و هدف ما یکی است.
تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در این بیانیه خواست خود برای رسیدن به ثبات بازار نفت به نفع تمام تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت را مورد تاکید قرار دادند.
در بیانیه مشترک اوپک با کشورهای روسیه ، جمهوری آذربایجان ، بحرین ، برونئی ، قزاقستان ، مالزی ، مکزیک ، عمان ، سودان و سودان جنوبی بر همکاری دو طرف در یک چهارچوب پویا و شفاف از جمله نظارتهای منظم و تحلیل مشترک برای تامین منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان تاکید شده است.
تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک همچنین اختیارات ‘کمیته نظارتی مشترک وزیران’ (JMMC) را تمدید کردند. این کمیته از کشورهای الجزایر ، کویت ، ونزوئلا و عربستان (از اعضای اوپک) و دو کشور روسیه و عمان به نمایندگی از کشورهای غیرعضو اوپک تشکیل شده ؛ عربستان و روسیه روسای آن هستند و کمیته فنی مشترک در دبیرخانه اوپک نیز به آن یاری می رساند. وظیفه کمیته نظارتی مشترک وزیران نظارت دقیق بر نحوه اجرای توافق همکاری و گزارش به اجلاس اوپک – غیراوپک است.
پیش از توافق اوپک و غیراوپک ، وزیران نفت اوپک نیز در نشست ۱۷۳م کنفرانس اوپک با تمدید توافق کاهش عرضه تا پایان سال ۲۰۱۸ موافقت کردند و همچنین مقرر ساختند که تولید نفت لیبی و نیجریه نیز در حد تولید آنها در سال ۲۰۱۷ محدود بماند و از ۲٫۸ میلیون بشکه در روز فراتر نرود.
خالد الفالح رئیس کنفرانس اوپک در نشست خبری پایان اجلاس روز پنجشنبه گفت : با تعهد نیجریه و لیبی، بازار نفت در سال ۲۰۱۸ شاهد شگفتی عرضه نخواهد بود.
بسیاری از کارشناسان بازار انرژی توافق اوپک و غیراوپک را بسیار موفق دانسته و سطح پایبندی کشورها به تعهدات را نیز بالاتر از حد تصور می دانند. رئیس کنفرانس اوپک با قدردانی از نتایج خوب همکاری تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای بهبود شرایط بازار جهانی نفت خواستار نهادینه شدن این همکاری ها شد.
به گزارش ایرنا ، ۲۴ کشور اوپک و غیراوپک مشارکت کننده در توافق کاهش عرضه نفت ، از ابتدای سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱٫۸ میلیون بشکه از عرضه جهانی نفت کاستند که این مساله موجب کمک به توازن عرضه و تقاضا و بهبود قیمت نفت شد . اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ۱۳۹۵) در وین با کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود برای کمک به تنظیم بازار جهانی موافقت کرده بود. ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی ، گابن ، عراق ، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک هستند. اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه ۱۳۹۵، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه ، جمهوری آذربایجان ، بحرین ، بروئنی ، قزاقستان، مالزی ، مکزیک ، عمان ، سودان و سودان جنوبی را با خود همراه سازد. این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند و به این ترتیب از اول سال ۲۰۱۷ روزانه ۱٫۸ میلیون بشکه از عرضه جهانی نفت کاسته شد . وزیران نفت و انرژی کشورهای اوپک و غیراوپک در نشست ۲۵ مه (چهارم خرداد امسال) با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای ۹ ماه دیگر، یعنی تا پایان مارس ۲۰۱۸ (اواسط فروردین ۱۳۹۷) موافقت کردند.

Twitter Google+ Facebook
292 views
طراحی سایت : بیتانگار