تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ کد خبر : 13052

تقاضای نفت چه زمانی اوج می گیرد؟

بازار نفت تحت تاثیر عرضه و تقاضا است، عرضه نفت را تولید کنندگانی مانند اوپک و کشورهای بزرگی مانند روسیه و امریکا تعیین می کنند و می توانند با تصمیم گیری یا سیاست گذاریهای خاص میزان عرضه را تحت تاثیر قرار دهند و از این طریق قیمت را مدیریت کنند. مانند وضعیتی که در سالهای اخیر ایجاد شد و توافق اوپکی ها وغیراوپکی ها  در جهت کاهش میزان عرضه نفت زمینه را برای افزایش قیمت نفت و تثبیت ان درسطح مطلوب تولیدکنندگان نفت فراهم کرد. 

ولی کنترل تقاضای نفت در دنیا به این سادگی ها میسر نیست. میزان تقاضای نفت را مصرف  نفت و فراورده های نفتی در جهان مشخص می کند و هیچ سازمان یا گروه خاصی نمی تواند روی این بازار تاثیر گذار باشد. رشد صنعتی در کشورهای مختلف، افزایش جمعیت و افزایش سرانه مصرف فراورده های نفتی همگی زمینه را برای رشد تقاضا فراهم می کند و در دنیای رو به توسعه امروز کنترل هیچ یک از این شرایط امکان پذیر نیست.

اما چرا رشد تقاضا اینقدر اهمیت دارد؟ آیا کنترل تولید به تنهایی نمی تواند بازار را تحت کنترل در بیاورد؟

ساین اویل پرایس در گزارش اخیر خود نوشت: در صورتیکه تقاضا با سرعتی بیش از عرضه رشد کند، ما می توانیم شاهد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی باشیم و این رشد قیمت نفت برای کشورهای وارد کننده نفت اصلا مطلوب نیست. به همین دلیل است که پیش بینی میزان تقاضا برای فعالان صنعت نفت اهمیت دارد. در سالهای اخیر تقاضای نفت با سرعت اندکی رشد کرد ولی بحران اقتصادی دنیا باعث شد تا سرعت رشد عرضه بیش از سرعت رشد تقاضا باشد. در این شرایط  بازار از تعادل خارج شد و قیمت کاهش یافت. در این زمان تولید کنندگان وارد عمل شدند و بازار به کنترل خود در اوردند. اما اگر رشد تقاضا از رشد عرضه پیشی بگیرد وضع چگونه خواهد شد. به عبارت دیگر ما تا چه زمانی شاهد اوج گیری تقاضای نفت خواهیم بود؟

سازمان اوپک در گزارش اخیر خود نوشت: ما تا سال ۲۰۴۰ میلادی نمی توانیم اوج گیری تقاضای نفت را تجربه کنیم و به همین دلیل تا ان زمان برای همسو کردن عرضه با تقاضا زمان خواهیم داشت.

این سازمان اوج گیری تقاضای نفت را به دلیل افزایش جمعیت می داند و بر این باور است که سرانه مصرف انرژی در دنیا در سال ۲۰۴۰ میلادی کمتر از سال جاری خواهد بود ولی افزایش شمار جمعیت ساکن روی کره زمین می تواند زمینه را برای بیشتر شدن میزان کلی تقاضا فراهم کند. بنابراین دنیا برای افزایش توان تولید تفت و ایجاد ثبات نسبی در بازار نفت تا سال ۲۰۴۰ زمان در دست دارد.

اما شرکتهای بزرگ نفتی وضعیت دیگری را ترسم می کنند. شرکت شل در گزارش اخیر خود نوشت: ما انتشار داریم تا انتهایی دهه ۲۰۲۰ میلادی  تقاضای نفت در دنیا رشد قابل توجهی داشته باشد. رشد تقاضا به دلیل بیشتر شدن فعالیت های صنعتی و سرمایه گذاری در بخشهای زیر ساختی خواهد بود و می تواند سرانه مصرف نفت را بیشتر کند. از نظر ما رشد صنعتی در دنیا به خصوص در کشورهای در حال توسعه ای مانند هند و چین عامل اصلی رشد تقاضا خواهد بود. در سالهای اخیر چین سرمایه گذاری زیادی برای توسعه زیرساختهای صنعتی انجام داد و نتیجه این سرمایه گذاری ها هم بیشتر شدن میزان مصرف نفت و فراورده های نفتی بود. حال تصور کنید این سرمایه گذاریها علاوه بر چین در دیگر کشورهای در حال توسعه هم ادامه یابد. در صورت تحقق این پیش بینی موج تازه ای از تقاضا در بازار مشاهده خواهد شد و ما باید از همین امروز به فکر تامین این نیاز باشیم.

این مساله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانیم سیاستهای اوپک و کشورهای غیراوپکی در سالهای اخیر زمینه را برای کاهش مازاد عرضه در بازار فراهم کرده است و در سال بعد بازار تعادل بیشتری نسبت به سال جاری خواهد داشت. در این شرایط تحولی ناگهانی در میزان تقاضا می تواند شوک بزرگی به قیمت وارد کند که برای هیچ یک از مصرف کنندگان مطلوبیتی ندارد. باید دید بازار نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی چگونه مدیریت خواهد شد تا بتوانیم تصویری از عملکرد بازار تا  سال ۲۰۴۰ داشته باشیم.

 منبع: دیپلماسی اقتصادی
مترجم :
مونا مشهدی رجبی
Twitter Google+ Facebook
111 views
طراحی سایت : بیتانگار