تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۵ فروردین ۱۳۹۶ کد خبر : 12940

خریداران فرآورده‌های نفتی ایران کدام کشورها هستند؟

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی عصر نفت، میزان صادرات فرآورده های نفتی ایران در روزهای پایانی سال ۱۳۹۵ به ۴۵۰ هزار بشکه در روز رسید و کشورهای مختلفی از سرتاسر دنیا، از جمله کشورهای اروپایی میزبان این محصولات بودند. محصولاتی که قابلیت افزایش و صادرات تا ۶۰۰ هزار بشکه را نیز دارند.
 در روزهای پایانی سال ۱۳۹۵  روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام در کشور تصفیه می شد که از این میزان حدود ۴۵۰ هزار بشکه یعنی حدود ۲۵ درصد آن صادر می شد، طبق گفته مسئولین چنانچه مصرف داخل کشور مدیریت و گاز جایگزین سوخت مایع شود، میزان صادرات فرآورده های نفتی  تا حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز قابلیت افزایش دارد.
طبق گفته شاهرخ خسروانی، معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، از یک سو فرآورده های نفتی ایران خواهان زیادی دارد و از سوی دیگر  ممنوعیتی هم برای صادرات فرآورده های نفتی به کشورهایی که قانون اجازه می دهد، وجود ندارد. کشورهای زیادی از نقاط مختلف دنیا  متقاضی فرآورده های نفتی ایران هستند. البته کشورها راسا اقدام به خرید فرآورده نمی کنند بلکه این شرکت های بین المللی هستند که فرآورده ها را خریداری می کنند برای مثال شرکت شل که در هلند فعالیت می کند در همه جای دنیا شعبه دارد. شرکت های اروپایی هم متقاضی فرآورده های نفتی ایران هستند. برخی از کشورهای اطراف ایران مانند هند، پاکستان، افغانستان، عراق، ترکیه و … مشخصا خودشان خرید می کنند، اما هنگامی که از این حوزه خارج می شویم بیشتر جنبه کمپانی دارد. برای مثال فلان کمپانی ژاپنی، چینی یا اروپایی از ایران خرید می کنند و معلوم نیست فرآورده ای که خریده اند را به کدام کشور ارسال کنند.
بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، علیرضا رجب پور،  مدیر صادرات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیز با بیان اینکه افزایش توان تولید باعث افزایش صادرات شده است، در مورد بازارهای صادراتی فرآورده های نفتی ایران گفت به طور کلی دو بازار پیرامونی (کشورهای همسایه) و بازار خاور دور جزو اهداف صادراتی ایران محسوب می شوند.
وی با اشاره به صادرات روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت گاز و نفت کوره در اواخر سال ۹۵، اظهار کرد این میزان معادل ۶۴ میلیون لیتر فرآورده نفتی می شود که از طریق دریا صادر شده و علاوه بر این میزان ۲۹۸ هزار تن فرآورده از طریق خشکی به کشورهای همسایه و هم مرز صادر شده است.
مدیر صادرات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در مورد کشورهایی که فرآورده های نفتی ایران به آنها صادر می شود، به ایسنا توضیح داد کشورهای افغانستان، ارمنستان، عراق، چین، هند و سریلانکا مهم ترین کشورهای هدف ما برای صادرات هستند. در حال حاضر ۵ فرآورده نفتی شامل نفت سفید، نفت گاز، سوخت هواپیما، گاز مایع و گوگرد صادر می شود.
Twitter Google+ Facebook
698 views
طراحی سایت : بیتانگار