تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۷ اسفند ۱۳۹۵ کد خبر : 12902

نیاز هند به انرژی، اعراب و ایرانیان خلیج فارس

اندیشکده شورای آتلانتیک در مطلبی می نویسد: اقتصاد هند با سریعترین نرخ در جهان در حال رشد بوده و این کشور هم اکنون به سومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی عصر نفت، در حالی که هند از اواسط سال ۲۰۱۴ از قیمت های پایین نفت بهره زیادی برده، این کشور منابع نفت و گاز اندکی دارد که همچنان به صورت گسترده ای به واردات این ماده وابسته است.

به عبارت دیگر، هند در حال حاضر یکی از بزرگترین صادر کنندگان محصولاتی نظیر بنزین و گازوئیل بوده چون این کشور ظرفیت وسیعی در زمینه فرآوری محصولات نفتی ایجاد کرده است و به دلیل همین ظرفیت است که نیاز این کشور به نفت خام افزایش یافته است.

هند تلاش کرده که منابع تامین نفت خام خود را متنوع کند اما به دلیل نزدیکی به خلیج فارس، همچنان قراردادهای بزرگی با کشورهایی نظیر عربستان سعودی، ایران و عراق به عنوان تامین کنندگان اصلی دارد و قطر نیز به عنوان تامین کننده اصلی نیاز به گاز طبیعی این کشور به شمار می آید.

از سوی دیگر، وضعیت جغرافیایی و در عین حال حضور بیش از ۷ میلیون شهروند هندی در کشورهای حوزه خلیج فارس، روابط میان هند و این کشورها را از اهمیت ویژه ای برخوردار کرده است.

در این گزارش، به بررسی جزئیات موقعیت نفت و گاز طبیعی در هند و نقشی که توسط کشورهای تولید کننده به خصوص ایران و عربستان سعودی ایفا می شود پرداخته خواهد شد.

هند که در حال حاضر بیش از ۱.۳ میلیارد نفر جمعیت دارد و تقریبا ۱۷ درصد از مجموع جمعیت جهان را تشکیل می دهد به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین وارد کنندگان مواد هیدروکربنی در جهان است.

این کشور از لحاظ وسعت هفتمین کشور جهان به شمار می آید و از لحاظ مصرف نفت خام نیز پس از چین، آمریکا و روسیه در جایگاه چهارم قرار دارد. در سال ۱۶-۲۰۱۵ مصرف هند از محصولات نفتی با ۱۰ درصد افزایش به ۱۸۳ میلیون تن یا ۳.۹ میلیون بشکه در روز رسید. انتظار می رود این رشد طی سال های آتی نیز ادامه یابد.

بر اساس برنامه ای که هند برای رشد سالانه ۷ الی ۸ درصد دارد، این کشور پیشتر ژاپن را به عنوان سومین مصرف کنند نفت پس از آمریکا و چین پشت سر گذاشته و به سومین مصرف کننده نفت تبدیل شده است.

در سال ۲۰۱۵، محصولات نفتی ۲۵ درصد از مجموع واردات و ۱۲ درصد از کل صادرات این کشور را تشکیل داده اند.

برای دریافت متن کامل گزارش اینجا را کلیک کنید.

Twitter Google+ Facebook
463 views
طراحی سایت : بیتانگار