تبلیغات
دیدنی ها
آخرین اخبار پربازدید ها مهمترین ها
نرخ سکه و ارز
Windows 10 Home Key online Buy Windows 10 Home CD KEY Compare Prices. Activate the CD Key on the publisher website to download Windows 10 Home. Save money Windows 8.1 professional Key cheap Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.productkeysale.com
تاریخ انتشار : ۹ فروردین ۱۳۹۵ کد خبر : 11561

وزیر نفت هند به ایران می آید

به گزارش عصر نفت، پس از سالها خلف وعده و عدم تعیین تکلیف هندی‌ها در توسعه میدان فرزاد B باز هم وزارت نفت هند امیدوار است بتواند ایران را متقاعد به واگذاری توسعه این میدان به شرکت‌های هندی کند.

میدان گازی فرزاد B در مجموعه‌ای مشهور به بلوک فارسی قرار دارد که حوزه‌ای سرشار از منابع گاز و میعانات گازی واقع شده در غرب میدان پارس شمالی و شمال غرب میدان‌های گلشن و فردوسی در آبهای خلیج فارس است.

امضای قرارداد اولیه اکتشاف و توسعه فرزاد B با کنسرسیومی متشکل از سه شرکت دولتی هند به حدود سال ۲۰۰۰ میلادی بازمی‌گردد؛ اما این قرارداد فقط در بخش اکتشاف اجرایی شد و در بخش توسعه هیچ اقدامی برای برداشت منابع گازی این میدان صورت نگرفت. سالهای بعد نیز، چندین بار مذاکراتی برای حضور شرکت‌های هندی در توسعه این میدان گازی بین طرفین مطرح شد اما هیچ‌کدام به نتیجه نرسید تا اینکه رستم قاسمی وزیر وقت نفت ایران، خردادماه سال ۹۲ در حاشیه یکصد و شصت و سومین نشست کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) در جمع خبرنگاران از گفت‌وگوهای سازنده تهران و دهلی‌نو برای جلب مشارکت هندی‌ها در توسعه میدان گازی فرزاد B در خلیج فارس خبر داد. این گفت‌وگوها نیز که قرار بود تیم کارشناسی دو طرف را پای میز مذاکرات برای تدوین جزئیات همکاری‌ها بکشاند، مؤثر واقع نشد.

در دولت یازدهم، شرکت ملی نفت ایران در قالب پروژه‌های آماده سرمایه گذاری با مدل جدید قراردادهای نفتی ایران (IPC) میدان فرزاد B را نیز به‌صورت پکیجی آماده سرمایه گذاری معرفی کرد. پس از انتشار این خبر، هندی‌ها باز هم دست به کار شدند و در مکاتبات خود با وزارت نفت ایران از تمایل خود برای سرمایه گذاری در این میدان خبر دادند.

به گزارش تسنیم، هندی‌ها در مذاکرات خود با وزارت نفت ایران از تهیه بسته‌ای به‌منظور توسعه جامع میدان فرزاد B خبر داده‌اند که تمایل دارند هرچه سریعتر در دیداری حضوری با مسئولان ایرانی از این بسته رونمایی کنند. اگرچه رسانه‌های هندی پیش از این از ارائه این بسته به وزارت نفت ایران خبر داده بودند اما تاکنون بسته‌ای در این زمینه در تهران رونمایی نشده است. اخبار منتشر شده در رسانه‌های محلی از سفر قریب الوقوع وزیر نفت هند به ایران حکایت دارد که محور مذاکرات این مسئول هندی در تهران، توسعه میدان گازی فرزاد B است.

طبق اخبار منتشر شده در رسانه‌های هند، وزارت نفت این کشور امیدوار است ایران را متقاعد کند تا امتیاز توسعه میدان گازی فرزاد بی را به شرکت هندی “او.ان.جی.سی. ودیش” واگذار کند. میزان سرمایه گذاری این شرکت برای توسعه میدان فرزاد B و تبدیل گاز استخراج شده از این میدان به LNG بین ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

Twitter Google+ Facebook
747 views
طراحی سایت : بیتانگار